Třetí Zaklínač se co nevidět zabydlí na našich harddiscích. Přestože autoři hry veřejnost pravidelně zásobují informacemi o hře a sem tam dokonce přihodí i nějaké to video, moc toho o hře nevíme. Jakou havěť a monstra se nám poštěstí v rozlehlém světě potkat? Jaký vztah má Bílý Vlk k dalším postavám, které se kolem něj pravidelně motají? A proč se mu ksakru přezdívá Řezník z Blavikenu? Odpovědi na podobné otázky budeme hledat u Andrzeje Sapkowskeho, autora románů o Zaklínačovi.Knížek vyšlo poměrně dost. Do českých luhů a hájů Zaklínač zavítal v roce 1992 ve formě povídek. Čeští čtenáři přijali Sapokowskeho s nadšením, což neušlo pozornosti nakladatelů. Povídky se tak v regálech knihkupectví objevily opět v roce 1999. A právě Zaklínač: Poslední přání bude studnice informací, z níž vylovím něco zajímavého.
Striga
„Princezna vypadá jako striga!” vykřikl. „Jako ta nejstrigovatější striga, o jaké jsem kdy slyšel. Její Výsost, královská dcerunka, krvesmilný panchart, je dva a půl lokte vysoká, palici má jako pivní soudek, tlamu od ucha k uchu a plnou zubů jako dýky, rudé oči a zrzavé pačesy. Má drápy jako divoká kočka na pařátech visících až k zemi.”

Pěkná princeznička, jen co je pravda. Někteří z vás si krasavici určitě pamatují z první hry. Další odstavce poukazují na její vybrané chování u jídla.

 

„Požírá, nakusuje, nechává, různě – nejspíš podle nálady. Jednomu uhryzla jenom hlavu, pár jich vykuchala, několik zase obrala až na kost, dalo by se říct. Ďas aby spral její matku!”

 

 
Sylván
Stvoření bylo něco přes sáh vysoké, mělo vypoulené oči, kozí rohy a bradku. Stejně tak pohyblivá ústa připomínala pysky přežvykující kozy. Spodní část netvorova těla byla až po rozštěpená kopýtka pokrytá dlouhým, hustým, rezavým ochlupením. Strašidlo mělo rovněž dlouhý, štětkou zakončený ohon, kterým energicky zametalo.

 

Že vám něco připomíná? Že by to byl čert? Za čerta ho také většina lidí považuje, což dokazuje stará babská kniha (něco na způsob encyklopedie či slovníku).

 

Čert” zarecitovala babka. „Zván též rokyta či sylván. Pro chudobu a domácí havěť škodlivý převelice.”
Myslím, že je to jasné. Popis sedí dokonale. Nemůže to být nikdo jiný, než Ondřej Vetchý!

 

 
Vědmy
Po vsích bylo možno nalézt podivné ženy a dívky nazývané vědmy anebo Moudré. Vědmy mají dar předvídat budoucnost. Jejich rady jsou cenné a hodí se zejména zemědělcům a hospodářům. Kdy zasít, kdy sklidit, zda vybít nemocné stádo. Nezasvěceným vladařům se však jejich počínání nelíbí, přestože se nakonec rozhodnutí ukážou být správná. Bývají často pronásledovány.

 

 
Konflikt mezi lidmi a elfy
To vy, lidé, nenávidíte všechno, co se od vás liší – třebas jen tvarem uší,pokračoval elf klidně, nevšímaje si kozorohého. „Proč jste nám vzali naši půdu, vyhnali nás z domovů, vytlačili do divokých hor?…”
„Svět je veliký,” odtušil Zaklínač. „Můžeme se tu vejít všichni. Je tu dost místa.”
„Svět je veliký,” zopakoval elf. „to je pravda, člověče. Jenže vy jste ten svět změnili. Zpočátku jste ho měnili násilím, chovali jste se k němu tak, jako ke všemu, co vám padlo do rukou. Teď to vypadá, že se vám ten svět začíná přizpůsobovat. Sklonil se před vámi. Podlehl vám.”

 

„Torque má pravdu,” pokračoval Filavandrel. „Ano, hladovíme. Ano, hrozí nám záhuba. Slunce svítí jinak, vzduch je jiný, voda už není vodou, jíž byla kdysi. To, co jsme dříve jedli, co jsme používali, hyne, uvadá, planí. My jsme nikdy neobdělávali půdu, na rozdíl od vás lidí jsme jí nedrásali motykami a rádly. Vám půda platí krvavé výkupné. Nás obdarovávala. Vy jí berete poklady silou. Pro nás země rodila a rozkvétala, protože nás milovala. Nu co, žádná láska netrvá věčně. Ale my chceme přežít.”

 

Přestože Sapkowski píše fantasy knihu, nezapomněl do děje zakomponovat závažnější témata, jako jsou např. rasismus a xenofobie. Některé momenty donutí čtenáře zamyslet se nad problémy, jež se objevují rovněž v našem světě. Jednoduché fantasy povídky tak povyšuje na neobyčejná podobenství.

 

 

A Řezník z Blavikenu? Kdysi dávno ve městě Blaviken pozabíjel skupinu ozbrojenců, aby ochránil nevinné obyvatele města. Brutalita, s jakou čin vykonal, mu přisoudila tuto nelichotivou přezdívku. Byl navíc z města nadobro vykázán. Geralta zkrátka lidé zrovna nemilují. Příště si řekneme o hlavních postavách.


Zdroje:
zaklinac.wikia.com
Andrej Sapkowski: Zaklínač I. Poslední přání

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno