Konečně jsem se dostal k Her Story. Musím se přiznat, že jsem váhal, jestli se do hry mám pouštět, skvělé ohlasy herního publika mě nakonec přesvědčily. A stálo to za to. Přestože jde spíše o takovou jednohubku, skvěle si na ní pochutnáte a určitě na zážitek budete s láskou dlouho vzpomínat. Her Story, ta hra, z níž mi šel mráz po zádech.

Nebudu mluvit o příběhu, prozradím ale zážitky z hraní. Pokud si chcete hru zahrát, nedoporučuji číst tento článek. Záleží na vás. Napětí ve hře by se dalo krájet. Díváte se na starý špinavý monitor a v odlescích světla vidíte obrys postavy. Víte, že před monitorem někdo sedí, ale nemáte ani páru o tom, kdo to je. Hraní spočívá pouze ve vyhledávání krátkých videoklipů souvisejících s jedním kriminálním případem. Vivi Seifert podává parádní herecký výkon, její mimika ve vás probudí Dr. Lightmana – budete zkoumat každou sekundu videa a odhalovat anatomii lži, dokud nebudete mít dostatek kostiček do skládanky.

Dalo by se diskutovat o tom, jestli je to vůbec hra. Musím říct, že Her Story je desetkrát víc hrou než většina počinů studia TellTale. Herní doba se pohybuje okolo dvou hodin, ale dovedu si představit, že bych tenhle oříšek rozlouskl i po půl hodině, kdybych vyhledal ta správná klíčová slova. Na druhou stranu, ve vyhledávání jsem pokračoval, i když jsem už moc dobře věděl, co se tam vlastně stalo. Malé detaily v dalších videích mi pomohly získat kompletní představu o nešťastném příběhu. Videa jsou jako puzzle. S každým kouskem je motiv na obrázku jasnější. Nejsilnějším okamžikem byla chvíle, kdy jsem objevil klíčové video, po jehož shlédnutí se spustila melancholická hudba, zablikalo světlo a já skoro spatřil postavu před monitorem. Ještě nikdy jsem z hraní neměl husí kůži, to už ale neplatí.

Jde o naprostý opak linearity. Příběh navíc není jednoznačný, internet je plný domněnek dalších hráčů, kteří se snaží děj interpretovat po svém. V tomto ohledu je tato hra naprosto geniální. Krátký zážitek kompenzuje přínos Her Story k uznání videoher jako plnohodnotného média, které se už nemusí krčit ve stínu filmové a literární tvorby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno