Všímaví čtenáři si určitě všimli, že se velkým obloukem vyhýbám recenzím. Proč tomu tak je? Důvodů je víc. Jednak je těch recenzí v českém rybníčku tolik, že ani já, zapřísáhlý fanoušek videoher, nevím, co si přečíst dřív. Recenze zároveň nejsou mým šálkem kávy. Kvalitní články s herní tématikou se naštěstí objevují i mimo tento žánr. O věcech okolo herní žurnalistiky si ale povíme až v příštím článku. Tak jako tak, občas rád něco blábolím o aktuálních hrách, dnes si podám samotného Zaklínače.

Když to není recenze, co by to tak mohlo být? Dojmy? Třeba, na tom zase tolik nesejde. Podstatné je, že se nenápadně vyhýbám jisté zodpovědnosti, zcela určitě utíkám od zažitých pravidel ohledně psaní. Pravidla jsou sice důležitá, ale pokud mají z článku udělat nudné a předvídatelné čtení, nerozeznatelné od článků podobných, můžu (musím) je ignorovat. Snad oceníte mou upřímnost a budete pamatovat, že jsem vás varoval.

Poslední Zaklínač obdržel skvělá hodnocení prakticky od každého, kdo se chtěl k tvrďáckému staříkovi vyjádřit. Už před vydáním hry se světem šířila iracionální hysterie. Někdo zaníceně vyhledával nové obrázky ze hry, další se živil drobečky informací o sběru bylin, vytváření lektvarů a dalších činnostech, které pak ve hře stejně nikdy nedělal (jen se přiznejte). Největší magoři si doma vyráběli pouzdra na meč a kroužkové košile, asi ve strachu ze strašidel z Divokého honu. Marketing se zkrátka CD Projektu povedl na výbornou. Dokázali splašit hromadu lidí, všichni se těšili, všichni dobře zhodnotili. A já se ptám: Bavila je ta hra?

Hned v prvním týdnu po vydání se objevily recenze. Opravdu nevím, s jakým časovým předstihem zasílají distributoři hru na recenzi, hádal bych tak týden. Herní doba se v průměru pohybuje okolo sto dvaceti hodin, takže recenzenti asi týden v kuse nespali, aby mohli se sirkou v oku vyplodit poctivou recenzi. Nebo ta recenze zas tak poctivá nebyla, že? Někde to vyřešili šalamounsky a přišli nejdřív s dojmy, čímž získali trochu času navíc. Někde ale bez mrknutí oka vysolili epos o délce průměrné povídky Giovanniho Boccaccia. Hlavně být první!

Taková recenze je mi podezřelá. Autoři se klidně mohou chlubit objektivitou a dalšími žvásty, pro mě nemá vypovídající hodnotu. Já chci totiž především vědět, jestli mě hra bude nějaký ten čas bavit. A to je u mě jedno velké mínus Zaklínače. Přes všechny ty serepetičky kolem craftingu, přes stovky pochybných kytek, z nichž můžu vydestilovat silný dryák nebo máslo na meč, přes všechny nápadité příhody chudých vesničanů a rozmáchlý svět plný šokujících netvorů, mě třetí Zaklínač velmi rychle začal nudit.

Prvních šest hodin bylo moc fajn. Přičítám to ale především mé natěšenosti na hru. Ano, i mě těch dvě stě padesát trailerů před vydáním hry zblblo a na hru jsem se opravdu těšil. Posedlost se ale poměrně brzy vytratila. Když jsem plnil úkoly pro obtloustlého rudobarona, nechával jsem se příjemně unášet po příběhové vlně. Nic závažného se nedělo, připadal jsem si jako součást světa, který si žije svým životem. Když jsem se ale dostal do Novigradu, padla na mě jakási těžkost vlastního údělu, protože mi hra opět připomněla, že já jsem to nejdůležitější stvoření v tomhle světě, já musím nakopat zadek všem záporákům, abych svět zachránil. Jenže víte vy vůbec, kolik světů jsem už zachránil? Tohle superhrdinství už mě opravdu neba. Můžete namítat, že bych se mohl na hlavní linku vykašlat a jít si po svých do nejbližšího bordelu. Já to zkoušel, opravdu. Kouzlo hry mě ale opustilo.

Postavy na mě působily jako kulisy, vycpávky příliš velkého města. Těšil jsem se na přírodu, prozkoumávání světa. Dojem kazilo zběsilé kymácení stromů. Ne opravdu: Vyrostly snad z nějaké gumy? Nebo snad v Sapkowského příbězích pořád takhle ukrutně fičí? Když jsem četl knížky, nikdy jsem si toho nevšiml. Mám vlastně problém i s Geraltem, hlavně kvůli tomu, že se jako malý kluk tolik věnoval baletu, což bohužel značně ovlivnilo jeho styl boje. Abych nezapomněl, proč jsou sakra všechny postelové scény stejné? Proč bych měl objevovat kouzlo dalších čarodějek, když přesně vím, co ony se mnou, a já s nimi, budu dělat?

Abych hře jenom nekřivdil. Po grafické stránce je velmi vydařená. Některé scenérie mě nutily fotit jeden screenshot za druhým. Když už nic, hezky se na to kouká. Filmovost hry je hodně znát, cutscénami je doslova prošpikovaná. Pro někoho dobře, pro někoho ne. Záleží asi, jestli si užíváte příběh.

Miluji open-world hry. Nevychází jich mnoho a tak jsem za každou novou hodně vděčný. Zaklínačování jde ale mimo mě. Zkoušel jsem přemýšlet, co dalšího mě od hraní odrazovalo. Krom hry mě totiž nechytly ani knížky od Sapkowského. Asi jsem už moc starý na pohádky. Příběhy o Zaklínači totiž pohádky jsou, akorát silně okořeněny brutalitou, sexem a politikou. Kostra je dětská pohádka. Právě tuhle pohádku nějak nemůžu vystát. Sapkowski strčil do příběhu bandu kouzelníků a hromadu magie, čímž v podstatě znemožnil existenci pevných pravidel. Všechno se může stát, stačí si vymyslet to správné zaklínadlo. Když mi bylo čtrnáct, nevadilo mi to. Dnes jsem ale ochoten spolknout maximálně high fantasy.

Vím, že je tato herní série modlou pro spoustu hráčů. Je to určitě v pořádku. Nemyslím si, že jde o špatnou hru. Všiml jsem si ale ve svém okolí několika lidí, kteří se ke hře v jistý moment už netoužili vrátit, stejně jako já. A teď ruku na srdce. Dojeli jste třetího Zaklínače, protože vás tak bavil, nebo jste si chtěli jenom udělat další zářez na paži a jít s čistým svědomím spát?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno