Videohry si stále více ukrajují z pozornosti běžného člověka a stávají se běžnou součástí našich životů. Hráči pomalu přestávají být automaticky vhazováni do škatule mezi podivíny, psychopaty, asociály a podobnou havěť. Hráčem může být každý, třeba americký prezident, o čemž nás přesvědčil seriál House of Cards. I přes to se však toto téma stále nemůže probojovat do světa literatury. Až na pár výjimek se s hrami v knihách prakticky nesetkáme. O to víc bychom měli těmto výjimkám věnovat svou pozornost. Třeba úspěšné knize od Ernesta Clina – Ready Player One.

Pokud se řadíte mezi dobrodruhy a rádi objevujete nové obzory, bude se vám kniha líbit. Ernest Cline, znalec popkultury osmdesátých a devadesátých let, stvořil svět, kde se lidé tváří v tvář potkávají jen velmi zřídka. Virtuální realita celkem úspěšně supluje realitu pravou (kdo ví, jestli byla pravá), všichni sedí v pohodlných křeslech, nasoukáni do posledního modelu elektronické helmy a haptických rukavic. A slina u držky varovně plandá v tichu smutného pokoje.

Děj velice rychle strhne pozornost. Po zhruba deseti stranách jsem jí už z ruky nepustil a četl, četl, četl a četl, až jsem jí dočetl bez jediné pauzy. Nestává se mi to často, spíš s knihami (a sám se sebou) tak trochu zápolím. Pokud mě nenadchne v prvních padesáti stranách, čeká vleklý příběh předčasný konec. Doby, kdy jsem dočítal sáhodlouhé eposy, aniž by mě alespoň trochu bavily, jsou nenávratně v tahu. Dekameron mě takhle málem připravil o duševní zdraví. Nikdy víc!

Poku nejste zrovna knihomolové, ale chtěli byste to s literaturou zkusit, sáhněte po Clineovi. Téma vás chytne za pačesy a nepustí, dokud neotočíte poslední stranu. A pak vám bude smutno, že to celé tak rychle skončilo. Možná díky tomu sáhnete po další knize.

Stejně jako velký Quentin Tarantino, i Ernest Cline makal ve videopůjčovně, což se zdá být jako univerzální návod k úspěchu. Videopůjčovny tenkrát zřejmě oplývaly jakousi moudrostí, jejíž esence se pomalu přelévala do všech přítomných bytostí. Pokud je vězení školou zločinu, videopůjčovny jsou školou filmařů, scénáristů, režisérů nebo spisovatelů, tedy pokud člověk nemá peníze, čas nebo vůli docházet do školy opravdové. Škoda, že videopůjčovnám odzvonilo.

O úspěšnosti knihy svědčí také fakt, že samotný Spielberg se chopí režie k filmové adaptaci. To už o něčem svědčí. O filmu se ještě nic moc neví, plánuje se na rok 2017, takže i ti nejpomalejší čtenáři mají spoustu času na čtení. Pokud jste se zapomněli naučit číst, nebo se snad písmu ze zásady obloukem vyhýbáte, zkuste audioknihu. Takže Get Ready Players!

5 KOMENTÁŘE

  1. Zaujalo mě to natolik, že uvažuji o koupi knihy, audio je i v češtině? Díky!

  2. Audiokniha bohužel pouze v angličtině, namluveno Wilem Wheatonem 😉

  3. nevím jestli nepíšu pozdě, ale audiokniha v češtině je. Dá se stáhnout na webshare nebo uložto. Je to šupa!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno