Ve světě se děje hodně věcí. Británie opustila Evropskou unii, v Turecku došlo k pokusu o převrat, Francií zmítají teroristické útoky. Tyto historické okamžiky však přebíjí něco daleko silnějšího – Pokémoni.

Barevné potvory se vkradly do telefonů a podmanily si tak velkou část pozemšťanů. Chytání pokémonů v ulicích města je nyní pro mnoho lidí nedílnou součástí životního stylu. Pohazování pokeballů po chodníku je naprosto běžná aktivita, stejně jako jízda na kole, procházky s domácími mazlíčky nebo kouření cigaret. Fenomén? Rozhodně. Není to však poprvé, co japonská havěť dobyla svět.

Pokémoni se do širšího povědomí dostali už v roce 1998, a to v podobě kresleného seriálu. I tehdy se lidem po celém světě velmi rychle dostali do hlavy. Dobrodružství Ashe Ketchuma a jeho kamarádů, pokémonových trenérů, pobláznilo především mladší generace. S telefony té doby se bohužel nedalo dělat nic jiného než telefonovat, posílat textovky, maximálně na chvíli vypustit hada. Nokia 3310 zkrátka nebyla na pokémony připravená. Vše se tedy odehrávalo pěkně postaru. Člověk tehdy musel do obchodu a vysolit dvacet korun (což tehdy nebyly malé peníze) za modrý balíček, který ukrýval 3 kartičky a žvýkačku. Přesně takhle se lovili pokémoni na sklonku minulého tisíciletí. Mělo to své kouzlo. Nejoblíbenějším pokémonem byl samozřejmě Pikachu, kartička s jeho podobiznou měla neskutečnou cenu. Přestávky ve školách se pak nesly v duchu šmeliny a handlování.

Best+pokemon+girl+_fe1186d3eb0f9346ea88fe9352a1224e

V době, kdy byl počítač drahou a pro většinu rodin nedostupnou záležitostí, bylo sběratelství poměrně oblíbenou činností. Sbíralo se kde co. Céčka, postavičky z oblíbených seriálů a filmů, roboti, kteří se dali přeměnit v náklaďáky, stíhačky a autobusy (tehdejší odnož Transformerů), pogy nebo hokejové (fotbalové) kartičky. Známky byly doménou spíše starší generace a neměly takové kouzlo jako hokejové legendy. Alba s kartičkami, pečlivě seřazenými podle sérií, byly chloubou každého kluka. Kartičky, které se ve sbírce objevovaly dvakrát, bylo samozřejmě potřeba vyšmelit za nové kusy. Bylo umění přesvědčit majitele vzácné karty, aby jí vyměnil za něco jiného. Na nové balíčky padlo většinou celé kapesné, byly to ale zatraceně dobře utracené peníze.

Pokémoni velmi rychle vyštípali hokejové bohy z umatlaných alb a hrdě je nahradili. Jarda Jágr, Dominátor, Mario Lemieux i Wayne Gretzky bleskově vystřídali Bulbasaur, Charmander, Ratata a další z celkem sto padesáti bestií. Trafikanti si mnuli ruce. Balíčky s pokémony byly hned po lahvovém pivu a cigaretách nejprodávanějším zbožím. Všichni, kteří za kartičky pravidelně utráceli peníze na svačinu, si budou do konce života pamatovat tu chuť ovocné žvýkačky.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=yiTky83ghZ4&width=800&height=435[/embedyt]

Asi nejvíce fascinující věcí na pokémonech je fakt, že se jim povedlo pobláznit celý svět ještě jednou. Využívání augmentované reality, GPS a všech dalších možností, které dnešní telefony nabízí, dělá ze hry neobvyklý zážitek. Nejvtipnější na tom ale je, že se člověk musí zvednout z gauče a vypadnout z bytu na čerstvý vzduch, s čímž má dnes hodně lidí problém. Pokud jsou lidé ochotni přistoupit na tyto podmínky, něco to svědčí o potenciálu této hry. Nintendo v tomhle ohledu zabodovalo.

Courání po městě a samotný lov pokémonů je ve finále poměrně repetitivní činnost. Hra ovšem velmi dobře pracuje s motivací. Pokud hráč chce pokémona vyvinout, bude pro to muset něco udělat. Prvek objevování nových druhů má také své kouzlo a radost z nového přírůstku do sbírky je dalším hnacím motorem. Vylepšování pokémonů není samoúčelné. Pokud mají konkurovat pokémonům dalších trenérů, je třeba dosáhnout vyšších úrovní. A to už nějaký čas zabere.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=2sj2iQyBTQs&width=800&height=435[/embedyt]

 

Zajímavé jsou i další funkce, jako je např. vábení. Vábička přitahuje ostatní pokémony, aby pro ně člověk nemusel chodit až na kraj světa. Krom pokémonů však přitahuje i ostatní hráče. Hra má velký potenciál jako socializační prvek. Na záchytné body se lidé vrací pro nové pokebally, aby měli potvory kam chytat. Člověk poměrně bezpečně pozná další hráče. Mezi poznávací znamení patří upřený pohled na display telefonu, nevnímaje okolní lidi, ani překážky v cestě, jako např. automobily, zábradlí nebo pouliční lampy. S tím úzce souvisí další poznávací prvek – úrazy. Modřiny, tržné rány, odřeniny a zlomeniny nejsou u těchto hráčů ničím neobvyklým. Vzhledem k tomu, že ke hře je třeba zapnout  GPS a internet, jde o silného žrouta baterky. Hráče lze proto také identifikovat podle power banky připojené k telefonu.

Přestože hra v této chvíli nenabízí mnoho, představuje pro mnohé hráče aktivitu, u níž vydrží i několik hodin denně. U těchto lidí je možné zpozorovat prvky závislostního chování. Nutkání ke hře je natolik silné, že se lidé hře věnují prakticky neustále. Stejně jako ranní cigareta, dokáže hra ráno dostat člověka z postele. A pokud zrovna dojde baterka (nebo internetová data), nabízí těmto lidem alespoň nevyčerpatelné konverzační téma. Velkou otázkou je, jak se hra bude dál rozšiřovat. Možností je hodně, např. funkce umožňující hráčům vyměňovat pokémony mezi sebou. To by hře dodalo jisté kouzlo, podobné klasickému vyměňování kartiček. Autoři časem do hry nové funkce a herní mechanismy určitě implementují, aby si udrželi pozornost stávajících hráčů a získali nové. Protože čím víc hráčů hraje, tím větší je šance, že někdo utratí reálné peníze za pokebally a další věci, které je možné ve hře zakoupit.

O hře Pokémon Go toho v budoucnu určitě ještě hodně uslyšíme. Bude zajímavé pozorovat, jak se budou hráči chovat, kolik ve hře utratí, kam se hra posune a hlavně jak dlouho vydrží v našich telefonech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno