Nejsem ten typ hráče, co hltá jednu hru za druhou a za každou cenu se snaží vyzkoušet všechny novinky. Místo toho se radši vracím ke hrám, které ve mně zanechaly pozitivní dojem. Mezi tyto hry patří i detektivka L. A. Noire.

Tuhle hru jsem si oblíbil i přes to, že detektivky normálně moc nemusím. Kromě Sběratelů kostí jsem na nic soustavně nekoukal a tento žánr mě tak nechává chladným. Jiná situace však nastává, pokud se bavíme o videohrách. V kůži Cola Phelpse začínáte jako řadový pochůzkář. Naštěstí nemusíte moc dlouho šlapat chodník. Poměrně rychle se vyšvihnete na pozici detektiva. A tady začíná všechna ta sranda. Ať už jde o výslechy podezřelých, ohledávání místa činu, zkoumání důkazů nebo vyvozování závěrů, detektivní pasáže jsou naprosto skvělé. Na konci jednotlivých kapitol vás nadřízený buď pozve za odměnu na pivko, nebo vás ukázkově seřve jako malého kluka.

Hra se odehrává v Los Angeles v období po druhé světové válce. Narážky na válečné události si užijete hlavně z autorádia, které se vyplatí pozorně poslouchat. Město je zpracováno velmi dobře. Autoři si dali hodně záležet i s těmi nejmenšími detaily. Je tedy velká škoda, že zde nemůžete prakticky nic dělat. Nemůžete si zajít do baru na pivo, před návratem na stanici si nemůžete zajít do bistra na pořádný americký burger, nemůžete si koupit zbraně, automobily, nemůžete nic. Kromě hlavních misí můžete občas zareagovat na hlášení z vysílačky a pustit se za gaunery, ale to vás hodně rychle přestane bavit. Je to škoda. I ve druhé Mafii jste si mohli alespoň zajít na párek. V Los Angeles na tohle asi není čas.

lanoire-2013-11-16-23-57-25-49

Podobně je na tom příběh okolo hlavního hrdiny. Příliš toho o něm nevíme a krom krátkých cutscén se ani nic moc nedozvíme. Válečný hrdina se od počátku hry prezentuje jako osamocený policajt bez rodiny. Zhruba ve třetině hry se pak víceméně náhodou z rozhovoru se svým kolegou dozvíte, že má manželku a děti. Opět to na mě působí tak, že autoři neměli čas na dokreslení osobnosti nadějného vyšetřovatele a několik pasáží z příběhové linky zkrátka vyškrtli. Na druhou stranu, vztahy s manželkou zřejmě nebudou tak horké, když místo ní pravidelně věnuje svou pozornost striptérce v nočním klubu.

Jak jsem již řekl, nemůžete jít do gunshopu a nakoupit si nové kvéry. K jiným zbraním se dostanete v podstatě pouze tak, že oberete mrtvoly, které zahynuly vaší rukou. Musíme však vzít v potaz, že nehrajeme za žádného akčního hrdinu, nýbrž za uhlazeného detektiva. Automobilů je ve hře dostatek a nutno říct, že se občas svezete v opravdu nádherných skvostech. Problém je, že si hra nepamatuje, jakým vozem jste přijeli na místo činu, takže na stanici musíte jet zase v defaultní káře. Je to maličkost, ale občas to zamrzí.

Největším tahákem hry byl motion capture. Obličeje postav jsou detailně nasnímané a vy v nich můžete zpozorovat skutečné lidské emoce. Aaron Staton, známý také ze slavného seriálu Mad Men, se na roli vyšetřovatele hodí a nutno ho pochválit za skvělý herecký výkon. Hra však zároveň poměrně dost zestárla, což je vidět především na obličejích postav. To, co dříve oslňovalo herní publikum, dnes budí skoro historický dojem. Pět let je na hře hodně znát. To je také důvod si hru zahrát, dokud ještě alespoň trochu vypadá. Pokud vím, remasterovaná verze se zatím neplánuje.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=UssAqg66_SM&width=800&height=435[/embedyt]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno