Září je tady a s ním i neodmyslitelný souboj o přízeň fanoušků virtuálního fotbalu. EA Sports i Konami vytahují do boje své zbraně v podobě titulů FIFA i Pro Evolution Soccer. Obě fotbalové stálice mají své zástupy fanoušků a i letos to s nimi nebude mít nepolíbený fanoušek virtuální kopané vůbec jednoduché. Tedy pokud se – jako já – vrhl do zkoušky demoverzí, které se ukázaly v minulých dnech na všech myslitelných platformách. Osobně jsem testoval oba fotbaly na PS4.

Fifopsí války !

Ať už jste fanouškem jedné či druhé strany barikády (tedy příznivcem FIFY nebo PES), tento rok budete řešit dilema stejně jako já. Leží před námi totiž dvě výborné hry. Prozatím soudím dle demoverzí, ale i ty mají jakousi vypovídající hodnotu o tom, jak se letošní ročníky budou hrát. PES přichází s ještě vyladěnějšími pohyby jednotlivých fotbalistů, přibyly nové a plynulejší animace a zároveň se zlepšila i celková hra brankářů, kterou mnoho fanoušků fotbalu od Konami kritizovalo.

EA na to šli od lesa. Kompletně změnili herní engine a místo dřívějšího Ignite enginu, použili moderní Frostbite, na kterém běží podstatná část her z produkce Electronic Arts (z poslední doby například Star Wars Battlefront). Po zahrání nejnovější FIFY jsem však byl nejdříve malinko zklamaný, protože od posledně se herní projev moc nezměnil (a to beru FIFU 16 za velmi dobrou hru). Přesto po více zápasech kouzlu FIFY 17 znova propadnete a i ochutnávka módu The Journey rozhodně není k zahození.

pes1

Co čekat ?

Jak už jsem řekl výše, u obou her jde o parádní zážitky. FIFA 17 je znova perfektní v tom co dělá, a to je pocit toho, že se díváte na zápas v televizi. Nový Pro Evolution Soccer 2017 pak zdokonaluje svůj styl a celkově přidává na tempu a díky novým a plynulejším animacím, dostáváme malou evoluci toho, co dobře známe. Zde pak přichází ke slovu pouhopouhá věrnost značce. Buďto jste fanouškem PESka a nebo jste zapřísáhlý FIFAř. Osobně hraji poslední léta spíše FIFU, ale mnoho let předtím u mě doma vítězil zase PES. Letos tedy řeším velké dilema, které rozhodne moje aktuální rozpoložení.

Níže jsem ke článku přidal video, které mapuje hlavní aspekty jednotlivých demoverzí a tím pádem si můžete udělat obrázek o tom, co bude hlavními devízami jednotlivých titulů. Jeden stěžejní faktor však opět budou licence. Zde PES ohromným způsobem ztrácí na FIFU a troufám si tvrdit, že se to v následujících letech moc nezmění. Exkluzivní práva na Premier League, Bundesligu nebo La Ligu drží akcie FIFY zatraceně vysoko. Ano, PES má mnoho týmů také licencovaných, včetně možnosti hrát Ligu mistrů nebo Evropskou ligu. Jenže když v nich nehrajete za reálné kluby, mrzí to moc.

pes2

Jak si mám sakra vybrat ?

Inu na to existuje vcelku jednoduchá odpověď. Letošní rok přinese dvě výborné fotbalové hry. PES na první pohled přináší více hratelnostních novinek, kdežto FIFA sází na jistotu licencí a nový grafický engine Frostbite. Oba fotbaly se hrají výborně a bude pouze na vašich preferencích, které kopané dáte přednost. Osobně u mne malinko vede PES díky své celkové stylizaci a hratelnosti. FIFA mne však láká i na onen příběhový mód The Journey a klasicky na FUT, který má být letos opět vylepšený. Mno, bude to tíha.

PES 2017 vychází nyní na všechny myslitelné platformy, tedy na PS3, X360, PC, PS4 a XOne. PC verze si prozatím ubližuje tím, že bude vycházet z verze pro staré konzole (PS3, X360). Nextgen tedy dostanete jen na aktuálních konzolách.

FIFA 17 vychází taktéž na PS3, X360, PC, PS4 a XOne, ovšem zde funguje politika portů o něco lépe. Staré konzole dostanou graficky okleštěnou verzi (prý bude srovnatelná s FIFA 16) a nextgen verze bude pro PC, PS4 i XOne. Hra vychází 29. září 2016.

VIDEOSROVNÁNÍ:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=OBRqvSUiOos&width=800&height=435[/embedyt]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno