Při příležitosti vydání třetího pokračování úspěšné série Mafia si dnes povíme o jedné velmi důležité postavě tohoto příběhu. Vito Scaletta – voják, gangster, alkoholik a chladnokrevný zabiják.

Vito Scaletta se do Ameriky dostal jako malý kluk, který toho o světě zatím moc nevěděl. Pocházel z chudé rodiny. Jeho otec doufal, že se rodina bude mít za velkou louží lépe než na Sicílii. Amerika však procházela těžkými časy a tak musel pro kus chleba dřít jako mezek. Vito si ze svého otce příklad nevzal. Strhaný tatík dokazoval, že tvrdou a poctivou prací se člověk dostane leda tak do hrobu. Rozhodl se, že se vydá trochu jinou cestou.

K té ho inspiroval kamarádíček Joe Barbaro. S Joem zažil Vito hodně dobrého i zlého. Když se dostal do průšvihu, pravděpodobně v tom měl prsty i Joe. Za jejich kamarádství Vito zaplatil nuceným nástupem do armády a také několika lety v base. Vito žil dlouhý a pestrý život. Kromě sicilské mafie v Empire Bay figuroval také v New Bordeaux. Zde se postaral o hodně velký bordel a dosáhl velmi významného postavení. Stal se notoricky známým gangsterem, kterého by se nikdo neodvážil jakkoli urazit. Nebudu dále prozrazovat příběhovou zápletku. Pojďme si raději říct něco o tom, jaký Vito vlastně je.

vito_scaletta_mafia_ii_06

Kdysi veselý kluk to neměl v životě lehké. Jako voják si prožil těžké chvíle, válka a všechny zvěrstva co se s ní pojí v něm cosi zlomila. Pochopil, že se s životem musí porvat, pokud chce přežít. Jako voják se choval i po návratu do Empire Bay. Chvíli zkusil pracovat, jako jeho otec, ale tento styl života hodně rychle přehodnotil. Místo toho začal pracovat pro zdejší mafiánskou rodinu. Silný a tvrdý chlap se totiž hodil na jistý druh práce. Zlomit někomu nohu, ruku, ukrást náklaďák, vyloupit zlatnictví a sem tam někoho odkráglovat. Nebyla to slušná práce, ale Vito si takhle konečně přišel na slušné peníze. Konečně nemusel žít jako nuzák, svět byl najednou barevnější. Od té doby ale musel spát s pistolí pod polštářem.

Vito miluje drahý káry. Když sedí za volantem, cítí se, jako by mu patřil celý svět. Umí to pěkně rozjet ale zároveň ví, kdy šlápnout na brzdu a podřadit. Jeho řidičské umění mu několikrát zachránilo kůži. Hned několikrát musel nechat vyměnit rozstřílené čelní sklo. Život gangstera je holt nebezpečný a člověk je stále jednou nohou v hrobě. Vito si to moc dobře uvědomuje a tak žije naplno. Umí se bavit, to se musí nechat. Není to ten typ kluka na romantické schůzky, nehodí se ani na rodinný život. S ženami navazuje pouze dočasné vztahy. Singl život mu zkrátka vyhovuje. Nesmíme zapomenout ani na jeho zálibu v chlastání. Flašku whiskey má hned u postele, aby se ráno co nejdřív dostal do ucházející nálady. O víkendech pak musí chlastat třikrát tolik, aby pocítil nějaký efekt. Ještě že za ten chlast nemusí platit. Kšeftování s nelegálním chlastem má své výhody. Že je Vito opilec? No ano, je. Ale to vy byste byli také, kdyby se vás někdo dvakrát týdně pokoušel zabít.

mafia3-9

Nebudeme si nic nalhávat, z Vita se stal prvotřídní hajzl. Lidé jsou pro něj loutky, s jejichž pomocí může dosáhnout svého. Podle toho s nimi také jedná. Sicilská krev a život vojáka z něj udělaly zvíře, mašinu na mrtvoly. Svědomí dávno žádné nemá, naučil se ho potlačit. Výčitky jsou jen na obtíž. Nemá čas na ohlížení se zpět. Když ho náhodou přepadne slabší chvilka, spraví to lahev whiskey a drahý doutník. Ta trocha člověka, co v něm zbyla, se projevuje především smyslem pro přátelství. Vito na své přátele nezapomíná. Pravda je, že jich není moc, ale těm co má zůstává do smrti věrný. Šel by pro ně do pekla a zpátky. Pokud je však přátelství tou nejvyšší hodnotou, zrada je pro Vita nejvyšším proviněním. Všichni to vědí a dávají si na to velký pozor.

Vito je prostě gangster každým coulem. Mezi lidmi o nich převládají mnohdy zcela zcestné romantické představy. Je třeba si uvědomit, že většina mafiánů byla schopná věcí, při kterých naskakuje husí kůže. Loupeže, okrádání chudých, distribuce smrtících drog, sadistické vraždy. Typický gangster by neváhal zabít malé dítě, aby si zachránil krk (možná proto se děti v těchto hrách raději nevyskytují). Vito by pravděpodobně také neváhal. Pamatujme na to!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno