Dnes se spolu opět vydáme do herní minulosti. Do doby, kdy coin-op automaty teprve začínaly svou dlouhou pouť k našim hráčským srdcím. Vrátíme se do roku 1991, kdy poprvé spatřila světlo světa hra Captain Commando od dnes velmi známé společnosti CAPCOM. Jde o hru, kterou jsem už v mládí velmi oblíbil. A vy byste ji jistě neměli minout, pokud se jen trošku o retro hraní zajímáte.

Samotná hra Captain Commando je beat-em up mlátičkou zleva doprava, kde s vybranou postavou kosíte davy nabíhajících nepřátel. Na výběr jsou čtyři odlišní bojovníci, kteří mají vždy svůj unikátní bojový styl a k tomu samozřejmě i ultimátní vraždící kombo, které aktivujete pokud vám jde o kejhák. No a v této hře vám půjde o krk opravdu hodně často.

Zkoumat příběh u automatovek je jako nosit dříví do lesa. Jasně kladný hrdina Captain Commando musí pomocí svých spolubojovníků porazit hromadu lumpů, kteří si chtějí podmanit svět. Tým Captaina Commanda má navíc velmi neortodoxní složení. Najdeme v něm klasického ninju jménem Ginzu, poté mumii Macka, který se ohání dvojicí svých nožů a v neposlední řadě také Babyheada, což je robot, který má místo hlavy kojence, který robota ovládá.

cac1

Asi nemusím dvakrát psát, že právě Babyhead byl mou oblíbenou postavou. Naopak hlavní hrdina Captain mi moc sympatický nebyl. Každopádně hra měla něco, co do té doby mnoho her nenabízelo. Mohli jste totiž hrou projít s dalšími třemi kamarády, tedy obsahovala multiplayer pro 4 hráče. Když uvážím, kolik nepřátel se na vás valilo, ve čtyřech lidech se jednalo o docela zajímavý bordel.

Jednoduchá a zároveň návyková hratelnost byla hlavní devízou hry. Mnoho rozličných úrovní také a na coin-op automat i herní doba nebyla špatná. Když si zpětně vybavuji, kolik nám dalo práce hru na automatu dohrát, bavíme se o nějakých dvou hodinách čistého času, což určitě není málo. Dnes si hru můžete sehnat pro některý z emulátorů (CPS-1) a zkusit si, jak dlouho vydržíte živ a zdráv.

cac2

Dalším lákadlem byli jednoznačně strážci úrovní, neboli bossové. Těch bylo ve hře dost a každý z nich vám dokázal pěkně zatopit. Hra také reagovala na to, kolik hráčů je do hry zrovna zapojených a k tomu uzpůsobila i počet životů jednotlivých nepřátel včetně bossů. Na závěr se také patří podotknout, že v roce 1995 hra také vyšla pro SNES, v roce 1998 také pro první Playstation a v roce 2006 také pro PS2, Xbox a PSP.

Pokud jde o protagonisty hry, Captain Commando se objevil ve hře Marvel vs. Capcom, Marvel vs. Capcom 2, Namco X Capcom nebo například v SNK vs. Capcom. Ve hře Marvel vs. Capcom 2 pak měl Captain i super combo, ve kterém vyvolal na pomoc i zbytek své grupy. Což potěšilo hlavně pamětníky originální hry. Vy ostatní, kteří hovíte retro hraní, doporučuji hru zahrát a vychutnat si ty skvělé pocity, když se vám podaří porazit jakéhokoli bosse.

Video ze hry :

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=5l4aku_0usA&width=800&height=435[/embedyt]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno