Studio Parabole se v druhé polovině minulého roku zčista jasna přihlásilo o slovo s andventurou z prostředí severní Kanady. Hra Kona se na Steamu objevila nejdříve v předběžném přístupu. V březnu se z ní stala plnohodnotná hra. Je tedy čas na krátké zhodnocení.

Proč krátké? Protože s hrou strávíte maximálně dva večery. V roli soukromého detektiva Carla Fauberta pojedete vyšetřit ohlášené nepokoje a vandalismus kolem jezera Atamipek, nahlášené jakýmsi zámožným továrníkem. Rutinní záležitost se však samozřejmě velmi brzy změní v boj o holý život. Takže survival game, ptáte se?

Ne tak docela. Poklidná projížďka babím létem skončí nehodou. Carl upadá do bezvědomí. Když se probouzí, jsou všude kolem metry sněhu, a hlavně nepříjemný mráz. Pořád si nemohu odpustit otázku, jak dlouho asi musel být detektiv mimo, aby se stihlo kompletně změnit roční období. Že prý přišla vichřice? Okej. V Kanadě jsem nikdy nebyl a hádat se proto nebudu. Ale i tak se mi zdá, že se autoři pustili do vyprávění trochu nemotorně. Tak jako tak to vypadá, že před člověkem stojí jakási výzva a hráč se bude muset trochu snažit, aby detektiv přežil celé dobrodružství se všemi prsty na nohou. Není tomu tak. Všudypřítomná zima je sice nepříjemná, ale to je tak všechno. Carl si bude hodně stěžovat a nebude se mu chtít moc běhat, ale rozhodně se nemusíte bát o jeho zdraví. V lesích sice číhají ještě další nástrahy, např. vlci. Jenže ti mají z Carla daleko větší strach než on z nich.

kona2

Ze hry se tak stává typický walking simulátor. Samotnou chůzi Carl prokládá jízdou automobilem nebo sněžným skútrem. Mapa je přeci jenom docela velká a přibližovadla jsou vítaným zpestřením hry. Jízdní model snad ani hodnotit nebudu, o tom tahle hříčka není. Carl je naštěstí starý skaut. Je schopen naštípat dříví, rozdělat oheň a uvařit si polívku z pytlíku. Krom dřeva je také připraven naštípat kohokoliv, kdo se ho pokusí dostat na lopatky. Dokonce ví, jak fungují střelné zbraně. S tímhle detektivem to má člověk zkrátka jednoduché.

Ve hře je plno haraburdí. Ano, spousta věcí jde využít např. při rozdělávání ohně nebo v procesu posouvání děje. Sám sebe jsem přistihl, jak v opuštěných domech otevírám všechny skříně ve strachu, abych na něco nezapomněl, něco nepřehlédl. Těžko se toto nutkání překonává. Mraky věcí navíc zabíjí pocit, že je potřeba např. šetřit sirkami a prvek plánování dalšího postupu se tak vytrácí. Místo všemožných krámů mohli autoři zapracovat na postavách. Těch totiž během dobrodružství moc nepotkáte a když už na někoho narazíte, je nejčastěji ve formě nanukového dortu, takže si moc nepokecáte. Společnost tak dělá pouze vypravěč, který vytrvale komentuje každou bezvýznamnost. V pozdější fázi jsem měl chuť nakrmit ho sněhem, aby alespoň na chvíli zavřel klapačku. Kamarádka na vysílačce ve hře Firewatch byla daleko snesitelnější. Místo pouhého komentování šlo navíc o dialog a člověk se ve hře necítil tak sám. V Kanadě mi společnost hodně chyběla.

kona3
Pochválit musím grafické zpracování. Sněhové vánice jsou skvělé a jízda skútrem proti padajícímu sněhu působí opravdu dobře. Interiéry zase probouzí pocit bezpečí, tepla. Člověku se pomalu nechce dřevěné sruby opustit. někdy bych si radši sedl s dekou ke krbu a u citronového čaje pročítal nalezené texty. Těch je totiž habaděj. Čtení je zajímavé, často však stačí pouze komentář vypravěče. V Parabole zkrátka moc dobře vědí, že se hráčům do čtení dvakrát nechce. Příběh těžko hodnotit, záleží asi, jak se člověk staví k mysteriózním příběhům s prvky nadpřirozena. Osobně bych celé vyprávění hodnotil spíše průměrně. Chybělo překvapení, napětí.

Kona je poměrně povedená jednohubka. Neurazí, ale ani nepřekvapí, což je škoda. Pořád však nabízí docela fajn výlet do kanadské divočiny v sedmdesátých letech. Pokud uvažujete o stavbě srubu, zkuste si nejdřív přežít pár nocí v této hře.

Hodnocení: 6/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno