Svět je plný změn. Je třeba se neustále posouvat kupředu, objevovat nové věci, zlepšovat se. Ve světě elektroniky to platí dvojnásob. Aby si výrobci udrželi svou pozici na trhu, musí bez remcání držet krok s ostatními a podřídit se nejnovějším trendům. Zákazníkům je třeba dát, to co chtějí. Fakt, že často nevědí, co chtějí, je šance nacpat jim kdejakou zbytečnost, uměle vytvořit touho po něčem novém.

Sluchátka? Náušníky z ovčí kůže a kabely z bezkyslíkaté mědi!

O víkendu jsem navštívil tzv. Audio video show, která se konala v hotelu Don Giovanni v Praze. Tato událost je svátkem pro všechny milovníky elektroniky. Hned u vstupu nás překvapily hadovité fronty zapálených fanoušků. Než jsme dokolébali k pultu s lístky, leccos jsem pochytil o konkrétních značkách sluchátek, za něž jednotlivci vášnivě orodovali. Co člověk to jiná značka. Rychle mi došlo, že ve světě hudby jsou např. Sony či Panasonic nudným mainstreamem, možná až urážkou pro opravdové znalce. Dokonce jsem pojal podezření, že kdybych ve frontě nahlas vykřikoval názvy těchto společností, dostal bych hodně rychle přes držku.

Uvnitř byla situace ještě horší. Davy audiofilů se linuly z pokoje do pokoje a já si připadal jako v jiném světě. Nebudu však hanit životní vášeň těchto bytostí. Hudbu miluji a nedovedu si představit, jak bych bez ní mohl normálně fungovat. K poslechu mi však bohatě stačí sluchadla za pár korun. Věc za půl milionu bych ve svém nejlepším zájmu radši vůbec nebral do rukou, natož abych si jí posadil na hlavu. Při mém štěstí bych zakopl o šňůru, sluchátka rozšlapal a k tomu bych si ještě zlomil ruku nebo něco v tom stylu. Ne ne, ideálně bych se s takovou věcí vůbec neměl dostat do jedné místnosti. Když za to ale někdo chce takové peníze utratit, proč ne, moje peníze to nejsou. Audiotechnika na mě působí jako značně netradiční koníček, ale beru to. Lidé se zajímají o různé věci. Já jako hráč musím určitě kdekomu také připadat jako naprostý blázen, jehož vývoj se zastavil někde v období puberty. Hodnocení od člověka, který věci nerozumí, je většinou mimo mísu. Proto nikoho soudit nebudu.

Tohle si strč na hlavu, já jdu zatím na kafe

Zhodnotil bych ale organizaci celého eventu. Hotel jako místo pro potkávání několika stovek lidí mi přijde jako nešťastná volba. V malých pokojích bylo zpravidla natlačeno hned několik lidí a člověk mnohdy sotva dýchal. Neustálé uhýbání v úzkých chodbách na náladě také nepřidá. Chtěl jsem si např. konečně vyzkoušet virtuální realitu, jednotlivé headsety byly totiž také k dispozici. Bohužel byly narvané v žalostně malé místnosti, kde se kumulovalo příliš mnoho zvědavců. K tomu si připočtěte nepříjemnou obsluhu, od níž se vám ani nedostane základních pokynů k ovládání celého zázraku a máte zaděláno na velmi nepříjemný zážitek.

Chápu, že může být člověk po celém dnu manipulace s technikou a komunikace se zájemci o vyzkoušení lehce otrávený. I tak by měl podle mého překousnout momentální náladu a dát do toho všechno. V opačném případě se totiž dojem fanoušků a návštěvníků rapidně zhoršuje a vrhá špatné světlo na celou firmu.

61nV8tV32mL._SL1500_

Zásadní je kontrast

Přesunuli jsme se tedy do pokoje s televizemi, kde bylo k dispozici komentované srovnání několika televizí. Nebudu zde rozebírat co je pixel a rovnou přejdu k jádru věci. Jedna z demonstrovaných vychytávek poslední doby bylo tzv. HDR (High Dynamic Range). Tato funkce se zaměřuje na kontrast. HDR kontrast zásadně zvyšuje. Světlé odstíny světlejší, tmavé tmavší. Obraz by tak měl působit lepším dojmem, než v televizi bez této funkce. Na papíře to zní dobře. Jak to vypadá v reálu?

Šíleně. Aby byl televizor schopný dosáhnout vyššího kontrastu, je potřeba pracovat s vyšší svítivostí, což má bohužel za následek pravý opak toho, co bylo zamýšleno. Na obrazovkách běžely dvě stejné filmové sekvence. Televize s HDR sice nabízela detailnější záběry, ale jaksi ztrácela filmový feeling, který byl na televizi bez HDR stále zachován. Ano, jde o subjektivní věc. Vyslechl jsem si však komentáře hned několika dalších diváků a na všechny působily záběry bez HDR lépe. Jedinou výjimkou snad byla moje přítelkyně, která všechny přítomné uzemnila tvrzením, že jí všechno připadá stejné.

PlayStation4-bluebg

Jak to tedy je? Jde opravdu o zásadní funkci, s níž bude zážitek z filmů (a her – Playstation 4 tuto fukci podporuje také) lepší? Nebo jde o trendy prvek, jehož cílem je nalákat zákazníky do obchodů, aby si koupili novou 4K bednu, protože jejich stará 4k tuhle funkci nemá? Já bych řekl, že staré dobré Full HD televize to ještě ani zdaleka nemají za sebou a plnohodnotně poslouží, jak hráčům, tak filmovým nadšencům. Jasně, 4k je fajn a s nástupem další generace konzolí asi bude nová bedna stát za úvahu, do té doby však buďte úplně v klidu, o nic nepřicházíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno