S Playstationem se stále teprve seznamuji. Mraky funkcí a zajímavých vychytávek dělají z plastové krabice skutečně parádní mašinu. Už si jenom vybrat z někonečné plejády her a pustit se do toho. Nemusel jsem dlouho přemýšlet, kterou hru roztočím v mechanice jako první. Dobrodružství Nathana Draka a jeho povedených kamarádů bylo jasnou volbou.

A byla to zatraceně dobrá volba. Možná mě trochu mrzí, že jsem se nejdřív nepustil do remastrovaných Last of Us, protože s Drakem jsem se podíval na místa, z nichž mě doslova přecházel zrak. Dovolená se vším všudy. Last of Us sice podstoupil zásadní facelift, ale stále je znát, že jde o 4 roky starou hru. To jí samozřejmě nemůžu a ani nechci vyčítat, jenom se mi do hry už moc nechce. Pokud se vrátím k Uncharted, Naughty Dog skutečně dokázali vykřesat z PS4 maximum. Na každém kroku čeká hráče něco zajímavého, co stojí za to se na chvíli zastavit. Neuvěřitelné detaily překypují i v pasážích, kde se člověk zastavit nemůže, jelikož je bohužel zrovna na úprku před dotěrnými nepřáteli. Klobouk dolů před pečlivostí autorů hry.

18010256_1429626500392696_6200579448371399783_n

Ještě o level výš jsou animace postav. Konkrétně animace obličejů daleko přesahují vše, na co jsme dosud byli zvyklí a servírují zážitek srovnatelný se sledováním filmu. Ta tam jsou doby, kdy u zlobivého psa dělali animace ručně. Motion Capture je pilířem celé hry a právě díky precizní práci s touto technologií hra vypadá tak, jak vypadá. Postavy by snad už ani nemohly být živější. Také díky tomu člověku velmi rychle přilnou k srdci a celý zážitek je pak daleko lepší.

Protagonisté příběhu jsou však také skvěle napsaní. Bez kvalitního scénáře by bratři Drakové jen stěží zanechali tak dobrý dojem. Nathan svým chováním sice občas připomíná Crashe Bandicoota, ale jeho osobnostní profil je poměrně komplexní a vačnatce daleko přesahuje. Už v minulých dílech působil jako osobnost, v tom posledním však jdou autoři ještě dál. Nathana tak zastihneme v ne zrovna šťastném období. Vše napovídá tomu, že v životě nastanou velké změny, jež ovlivní i jeho blízké. Kromě vztahu se sympatickou Elenou bude řešit také problémy rebelantského bratra, který se z čista jasna objeví u Nathanových dveří. Příběh je plný akce a napětí, nechybí však ani klidnější pasáže a čas na zajímavé rozhovory mezi hlavními protagonisty. Plnokrevné dobrodružství ve stylu Indiana Jonese, říznuté stylovou love story. Paráda!

17991085_1429626377059375_5464100375809835557_n

Když už jsme u toho Indiana Jonese… Bylo mi naprosto jasné, že bude hra plná skákání, pádů a lezení po skalách, barácích a prohnilých dřevinách. Stejně mě však množství platformingu překvapilo. Pod Nathanem se navíc každou chvíli něco utrhne – tu praskne větev, tamhle se propadne střecha a celkem pravidelně se uvolňují šutry, případně rovnou celé skály, kterých se třeba jen dotkne. Občas na tyto situace působily až humorně. Časem jsem pojal podezření, zda nemá Nathan v peněžence pro štěstí schovanou stokilovou kovadlinu, protože na co šlápl, to se automaticky bortilo.

Souboje na blízko – žádný zázrak, zato střelba působí naprosto skvěle. Vyzkoušel jsem si hned několik typů zbraní, nábojů se všude kolem válí dostatek. Snad nejvíc jsem si ve hře užíval jízdu stylovým džípem. Mise za volantem jsem dlouho vyhlížel a když jsem konečně sešlápl pedál, byl jsem v sedmém nebi. V autě mi navíc pokaždé někdo dělal společnost. Parťáci jsou upovídaní a krom zajímavých rozhovorů skvěle reagují na to, co člověk s autem vyvádí.

Jsem velký fanoušek open world her a tak jsem se trochu bál, jestli mě lineární hra nebude rozčilovat. Úrovně mě však velmi mile překvapily svou otevřeností. Většinou existuje hned několik různých cest, jimiž se hráč může vydat. Akce zároveň popohání kupředu, takže ve výsledku člověk třeba jen letmo zjišťuje, že právě minul odbočku, která šla pravděpodobně také projet. Celkově se tak vytváří iluze otevřené hry. Funguje to skvěle.

18010370_1429626597059353_3805098445370087472_n

Co říct závěrem? Uncharted 4 je zkrátka povinnost pro všechny majitele PS4! Že jste nehráli předchozí díly, to vůbec nevadí. Čtvrté dobrodružství s touto možností počítá. Za mě osobně je to jedna z nejlepších her, co jsem kdy hrál. A když něco takového řeknu já, to už je co říct! Pokud se chcete o hře dozvědět něco víc, mrkněte na Making of dokument. Nabízí možnost pohlédnout do pravých tváří herců, bez nichž by hra nikdy nevznikla. Zároveň se dozvíte zajímavosti o průběhu vývoje a uděláte si představu o tom, jaké úsilí stojí za hrou, kterou běžný hráč dohraje za 12-15 hodin. Doporučuji!

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=317Kq7FVzoQ&width=800&height=435[/embedyt]

2 KOMENTÁŘE

  1. Si myslíš, že si to kvůli takovýmu pěknýmu textu koupim? Btw za kolik? ehm.. 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno