Zajímavý manažer policejní rutiny vyšel sice už téměř před rokem a recenze by tedy mohla působit jako střelba slepými náboji, ale věřte, že tomu tak není. Tahle hra totiž dosahuje nevídaných kvalit a bez pochyb si zaslouží připomenout! Připravte se na nemilé překvapení, protože zjistíte, co všechno se může stát, když si do křesla šéfa policie sedne ziskuchtivý chlapík bez špetky svědomí. UPOZORNĚNÍ: V recenzi se objevují vulgarity a jiné nevhodné výrazy. Pokračovat ve čtení doporučujeme pouze osobám starším 18 let!

Tohle podělaný město mi byl čert dlužnej. Špinavý pajzly obkreslený ještě špinavějšími ulicemi, na nichž se poflakujou ta nejšpinavější stvoření, který jsem kdy viděl. Na každym rohu číhá dealer, nenápadně vyhlížejíc svou další oběť. Vožralové, gangsteři, nájemní vrazi, prostitutky. Verbež všeho druhu, všechny v našem milovaném městečku máme. V tomhle mraveništi každou chvíli někomu rupne v bedně. Ostrý nože nebo samopaly, na tom nesejde. Na konci se vetšinou někdo válí v tratolišti krve. Ta temně rudá kapalina je společným jmenovatelem všech průserů, který se v našem městě stanou. A já dohlížím na to, aby tekla co nejméně.

maxresdefault

Jack Boyd je šéfem Freeburgské policie. Pokud si pod touto prací představujete sezení v koženém křesle a bezstarostné pokuřování drahých doutníků, jste vedle. Jako šéf musíte organizovat své podřízené, jejichž prostřednictvím se snažíte o udržení pořádku ve městě. K dispozici máte dvě směny policistů. Oddělení disponuje vedle běžné hlídky také několika detektivy, jejichž agendou je vyšetřování případů. Třešničkou na dortu je zásahovka, připravená nasadit krk v nebezpečných situacích. Není jednoduché udržet policisty na uzdě. Kdekdo by se chtěl z práce z nejrůznějších důvodů ulít. Rodinné důvody jsou typickou výmluvou, tu si strážníci nacvičili už ve školních lavicích. Někdo to vybalí hned a na rovinu se přizná, že po předešlé noci sotva stojí na nohou. Jestli ho pošlete do postele nebo do ulic, to už je jen na vás.

Co se týče mýho oddělení, nevím, jestli bych si měl stěžovat. Většina mých lidí jsou dobří policajti. Najdou se ale i poseroutkové. Když se někdo dokáže podělat z nepříjemnýho počasí, mám chuť ho na hodinu vyrazit. Špatnej imunitní systém? To si snad ze mě dělá prdel. Jak se můžu spolehnout na chlapa, kterej se bojí, že zmokne a dostane rýmičku? Je to vůbec chlap? U mě ne!

Policisté vyjíždí k nejrůznějším případům. Vy se rozhodujete, kolik jich pošlete na výjezd. O závažnosti případů vypovídají hlášení, v nichž je problém stručně popsán. Někdy je to jasné. Loupežné přepadení není radno podceňovat a na scéně by se hodil někdo se schopností velet ostatním policistům. Někdy však není zcela jisté, zda jde opravdu o závažný případ. Dítě telefonicky nahlásí, že ho kdosi drží násilím v domě proti jeho vůli. Že by pedofil? Na místě zjistíte, že maminka zakázala synkovi jít ven, dokud si nenapíše všechny úkoly do školy. Jednotlivé případy jsou nápadité, rozhodně nepůsobí generickým dojmem. Přestože jsou většinou stručné, časem se člověk k jejich čtení musí přemáhat. To však není chyba autorů. jako šéfik si musíte jednotlivé výjezdy naplánovat. Stihne se hlídka vrátit včas, než se objeví další případ? Lidí je málo a zločinu čím dál víc. Kam poslat a kam neposlat? To je oč tu běží. A když situaci podceníte, nemusí to někdo z vašich lidí přežít.

Nikdy bych nikomu z vlastních lidí nepřál smrt. Bohužel se tahle zubatá ženská s kosou na našem oddělení objevuje pravidelně. Měl bych jí nechat zřídit vlastní kancelář. Na ty pohřby si ale nikdy nezvyknu. Ubrečený děti a další pozůstalí stojící u rakve s nebožtíkem ve mě krom soucitu vzbuzují taky pocit viny. Já je ale k týhle práci nenutil. Mohli jít prodávat auťáky, učit, nebo třeba farmařit, co já vím. Místo toho šli do ulic s odznakem na modrý košili. Věděli do čeho jdou. 

aaa

A teď si představte, že hned na začátku hry víte, že vaše dny v křesle jsou téměř u konce. Na radnici se rozhodli, že nastal čas udělat místo někomu mladšímu. Někomu, kdo vnese čerstvý vítr do policejního oddělení a zlepší statistiku boje proti zločinu. To je pech, co? Jako správný zhrzený a ukřivděný policajt před důchodem se rozhodnete, že je na čase nahrabat si nějaké chcechtáky, aby byl ten odpočinek o trochu veselejší. Jak to uděláte, to už je na vás. Prozradím jenom, že příležitostí k získávání finančních prostředků je dostatek. Musíte se však smířit s faktem, že poctivé peníze to rozhodně nejsou. Koho to ale zajímá, nemám pravdu? Pokud se ptáte na mafii, ptáte se správně. Odvrácená strana zákona bude hlavní dojnou krávou, s jejíž pomocí dosáhnete předem vytyčené hranice půl milionu dolarů. Vztahy s mafií a s radnicí se odehrávají prostřednictvím rozhodnutí, ať už ve hře, nebo v příběhových animacích. Rozhodnutí vás dovedou k jednomu z několika různých konců.

Než mi přišlo oznámení o konci mojí kariéry, už jsem dávno věděl, že k tomu dojde. Tak nějak to prostě viselo ve vzduchu, jako slina u huby zazobaných uředníků z radnice, kteří většinu dne v práci prochrápou. Ta slina se konečně urvala a dopadla přímo na můj stůl. Byl jsem rád. Čekání mě uvnitř pomalu užíralo, nesnášel jsem tu nejistotu. Teď už aspoň vím, na čem jsem. Ale já to těm pupkatejm parchantům jen tak nedaruju. Mám ještě půl roku na to, abych se trochu zařídil na poslední dovolenou. Půl roku je v mé pozici poměrně dlouhá doba. Spousta času na to zkusit něco vydojit z tohohle podělanýho města.

this-is-the-police-artwork

Hlas Jacka Boyda si ihned zamilujete. Jeho komentáře jsou kořením celé hry. Postava jako taková mi byla sympatická, vzbuzovala ve mě cosi jako soucit. Jackovi utekla manželka, v práci to má nahnutý, čeká ho důchod, který však nechápe jako odpočinek, ale jako konečnou. Jediné, co může ztratit je pověst dobrého policisty. Jaký Jack doopravdy bude, záleží hodně na hráči. Rozhodnutí, na než v příběhu narazíte jsou skutečně klíčová. Křivý nebo poctivý? Bezohledný nebo ohleduplný? To už je na vás. Hra celkově funguje naprosto skvěle. Časem se sice může dostavit stereotyp, protože rutina je zkrátka každý den víceméně stejná. Ale co jste čekali od simulátoru policejní práce?

Nemůžu uvěřit sám sobě. Celej život jsem si nevzal ani dolar a teď se nezdráhám natáhnout ruku rovnou k šéfovi místní mafie. Občas se mi ze mě samotnýho dělá zle. Celou kariéru poctivýho policajta spláchnu za jedinej půlrok do hajzlu, se vší ctí a hrdostí, pokud jsem někdy nějakou měl. Ale to je život ne? Nakonec děláme, to co musíme. To pokušení je příliš velký. A já nechci sedět po zbytek života na verandě, usrkávat desítku a přemejšlet, co si dám zítra k obědu. Chci to ještě jednou roztočit. Místo verandy moře, místo desítky malibu z kokosovýho ořechu a celý den se otáčet za mladýma holkama. To je můj důchod. Až mi dojdou prachy, nechám se spolknout vysokou vlnou, pod kterou zůstanu, než přijde klid a všechno bude zase dobrý.

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=DVUDinxCMNE&width=800&height=435[/embedyt]

Neznám jinou hru, kde by si člověk mohl skutečně natrénovat manažerské dovednosti. This Is the Police je na první pohled jednoduchá, avšak propracovaná a překvapivě komplexní hra, která funguje naprosto skvěle. Tady nelze udělat chybu. Na Steamu aktuálně za 15 eur. Dovolíte si snad odmítnout takovou nabídku?

Hodnocení: 9/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno