Divoký západ nabízí nespočet námětů pro romantické obrazy nenapravitelných snílků. I když si to nechceme přiznat, mají se některé věci zcela jinak, než jak si je malujeme v našich představách. Konec 19. století v kulisách amerického západu mezi tyto lži beze sporu patří. Své o tom ví také John Marston.

Už způsob, jakým John přišel na svět, napovídá, že jeho život bude jedno velké dobrodružství. Narodil se totiž na lodi, která nesla posádku za lepším životem do New Yorku. Matkou mu byla prostitutka, jejíž život skončil hned poté, co ten Johnův začal. Zůstal tak na krku slepému otci. Skotský imigrant však zemřel, když mu bylo pouhých osm let a jeho cesta proto zákonitě vedla přímo do sirotčince. Nicméně ani zde John dlouho nepobyl. Rozhodl se vzít osud do svých rukou a ze sirotčince uprchl.

1

Chvíli se toulal divočinou, až narazil na gentlemana Dutch van der Linde, nefalšovaného loupežníka. Pod jeho dohledem se naučil vše potřebné k přežití v tehdejších drsných dobách a ještě něco navíc. Krom lovu divoké zvěře, sběru léčivých bylin a základní zdravovědy se naučil sakra dobře střílet. Zbraně totiž v životě Dutche hrály zásadní roli. John se časem přidal do všech aktivit, jímž se gang kolem Dutche věnoval. Mimo jiné šlo o únosy, loupeže, vraždy. Z Johna se stal gangster, který byl ochotný člověku pro kousek zlata ustřelit hlavu.

Dutch si dal hodně práce, aby dostatečně otupil Marstonův smysl pro morálku. Přes všechno, čeho se John dopustil, nelze jednoznačně tvrdit, že je zlý člověk. Jeho činy jsou sice neomluvitelné, ale někde hodně hluboko v jeho odumírajícím srdci bychom našli hranici, kterou ještě nepřekročil. Jen díky tomu u Johna ještě doutnají zbytky svědomí. Nikdy nezapomíná na vlastní zásady. K dámě se vždy chová slušně a ohleduplně a v srdci nenosí rasové předsudky, jako většina ostatních gentlemanů. John je v mnoha ohledech velmi rozumný člověk. K tomu je třeba zmínit jeho vytříbený smysl pro humor.

2

John totiž ve skrytu duše nechce být tím chladnokrevným zabijákem. Potají touží po klidu a míru, po malém ranči, na němž by mohl bez starostí žít se svou rodinou. Tento skromný sen se mu dokonce splnil, jenže velmi záhy se zase rozplynul, jako kouř z doutnající hlavně naleštěného revolveru. Marston přišel o hodně. Vrátil se tak na staré koleje, po nichž uměl sakra dobře jezdit.

Johnův život tragickým zážitkem nekončí. Vesmír pro něj uvařil ještě jednu porci šíleného dobrodružství, kořeněnou špinavým pískem a černou krví. Divoké přestřelky, divoké koně, divoké rvačky v červotoči prožraných barech. A k tomu hektolitry chlastu, aby si sem tam mohl vyčistit zlomenou hlavu a zachoval si alespoň špetku zdravého rozumu. Jenže co čekat od člověka, který o všechno přišel? Co čekat od muže, který nic nečeká ani sám od sebe?

Marston balancuje někde mezi životem a smrtí. Je neustále v pohybu, aby zapomněl na zákeřnosti, které mu život připravil. Cválá kupředu vstříc všemu nebezpečí, neohrožen, bez špetky pokory. Přitahován rizikem se nadšeně řítí naproti střelám z nepřátelských pušek, zatímco mu adrenalinem napumpovaná krev škube krční tepnou. Na prahu samotné smrti, připraven zemřít. Jen tehdy je John na živu, jen tehdy je schopen něco cítit. Snad jednoho dne najde klid pro svou utrápenou duši.

Zdroj: http://reddead.wikia.com/wiki/John_Marston

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno