Mnoho z vás určitě zná sérii bojovek Soul Calibur. Ale přiznejte si, kdo z vás si pamatuje úplně první díl této série? Možná některý z majitelů prvního Playstationu, kde se hra objevila s malinko pozměněným názvem Soul Blade. No a my se dnes spolu podíváme na zoubek právě této hře, která vyšla poprvé na automatech s názvem SOUL EDGE.

Hra z vydavatelského domu Namco, za kterou stojí interní studio Project Soul, poprvé vyšla na arcade automaty v prosinci roku 1995. Zde si získala tak velkou základnu fanoušků, že se studio rozhodlo hru portovat na tehdy úplně novou domácí konzoli Playstation. Vzhledem k tomu, že arcade automaty, na kterých Soul Edge běžela, měly stejný základ, jako první Playstation, bylo portování otázkou krátkého času. V japonsku hra vychází v prosinci roku 1996 a ve zbytku světa pak v květnu 1997 pod změněným názvem Soul Blade.

Šlo o plně trojrozměrnou bojovku se zbraněmi, která vynikala špičkovou grafikou a perfektním soubojovým systémem. Raritou bylo, že již tehdy hra počítala s úhyby do prostoru, což byl jeden ze stěžejních prvků. Díky tomu měla každá z postav plejádu jak horizontálních, tak i vertikálních úderů. To vše bylo doplněno tlačítkem pro útok nohou a jedním tlačítkem pro kryt. Správné načasování krytu bylo velkou výhodou a kombinací tlačítek šlo vykouzlit jednu z povedených chytaček, která protivníkovi řádně pocuchala zdraví.

sou2

Abyste byli v obraze, nešlo o Tekken se zbraněmi, jak se v mnoha časopisech ve své době psalo. Jednalo se o neuvěřitelně dokonalou ukázku toho, jak by měla pořádná bojovka vypadat. Vše bylo doplněno o příběhové pozadí z šestnáctého století, kde všichni zúčastnění bojovali o mystickou zbraň jménem Soul Edge, která svému majiteli propůjčuje neuvěřitelnou sílu a odvahu. Kdo má dobré úmysly, posílí chrabrost, avšak ten, kdo čisté úmysly nemá, stává se nástrojem zkázy a nebezpečím pro celý svět.

Mnoho mocných bojovníků se pokoušelo zbraň najít, avšak teprve tajemnému pirátovi Cervantesu de Leonovi se ji podařilo nalézt. Zbraň je nyní v jeho držení v podobě dvojice mečů Soul Edge a Nirvany (puškomeč). Ostatní bojovníci, mající své vlastní pohnutky k tomu, aby zbraň získali, se mu ji musí pokusit vzít, což je prakticky hlavním motorem pro příběhové pozadí. Historie jednotlivých bijců byla navíc velmi propracovaná a ne každý měl se zbraní čisté úmysly, což jste ve většině případů zjistili až na konci příběhového módu.

sou3

Ve hře Soul Edge se objevuje deset bojovníků, se kterými může hráč příběhem projít. Nalezneme zde všechny archetypy hrdinů, ženské bojovnice a jeden unikát, kterým byl Voldo. On byl nezdařeným pokusem Leonarda Da Vinciho a bojoval tak prazvláštním bojovým stylem, že nic podobného jsem do té doby neviděl. Možná i díky tomu se on mou oblíbenou postavou nestal. Tím se dostáváme k arénám, které byly dalším lákadlem ve hře. Už jste někdy bojovali na plující dřevěné desce? Ne ? Tak tady tuto možnost dostanete.

Osobně si Soul Edge hodně cením. Přinesla svěží vítr do všech těch Mortal Kombatů, Street Fighterů nebo Tekkenů a dokázala mě k monitoru či televizi přikovat na hodně dlouho. Proto jsem si poté sehnal i její konzolovou verzi pro první Playstation a mám ji dodnes schovanou na čestném místě v polici. A vy, pokud jste hru nehráli, měli byste si rychle napravit vzdělání. Hra stojí rozhodně za to. A to jsem ještě nic nenapsal o tom, že hra má jedno z nejlepších inter, které jsem viděl…

INTRO:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=RtF80UCgarY&width=800&height=435[/embedyt]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno