Německé studio Deck 13, známé svou minulou prací na The Lords of the Fallen, přichází s novým počinem. Tím není nic jiného než The Surge, scifi akční RPG, které se silně nechalo inspirovat sérií Dark Souls. Jak se samotná hra povedla? Může toto dílo konkurovat úspěšnějšímu bratříčkovi od From Software? Odpovědi na tyto otázky naleznete pravě zde.

Země dosluhuje, klimatické změny a zlovůle samotných lidí pomalu přinášejí konec éry lidstva. Jako poslední šance na záchranu planety se odnikud objeví korporace CREO. Firma představuje projekt Resolve, který má za pomocí vystřelovaní raket obsahujících speciální substanci, vyléčit atmosféru země a zajistit budoucnost dalším generacím. Dalším pomyslným esem v rukávu je vynález exoskeletů, jenž dává zaměstnancům sílu, rychlost a spoustu jiných superschopností.

Novým zaměstnancem korporátu se stává i náš hlavní protagonista, handicapovaný vozíčkář Warren. Práce na záchraně planety a vidina exoskeletu, jenž by ho znova postavil na nohy. To jsou hlavní motivace tohoto rekruta. Na výběr se nám dostává zaměření zbroje na sílu či mrštnost. Následuje bolestivá, zpackaná instalace exoskeletu přímo k tělu Warrena a ten se po probuzení z bezvědomí objevuje na šrotišti vadných kusů. Od tohoto okamžiku se odehrává nefalšovaný boj o přežití. Je něco smrdutého v jádru společnosti CREO a je jen na vás, abyste tajemství odhalily. V cestě vám bude stát slušný rejstřík nepřátel od lidské ochranky, robotí havěti, až po megalomanské stroje odhodlané vás zabít. Ve hře je pouze pět bossů, což mě trošku zamrzelo, ale věřím, že spoustě lidem to vadit nebude. Samotný boj probíhá standardně, jak jsme u Souls her zvyklí. Objevuje se systém, blokovaní a úhybů před údery nepřátel, opětované vámi seky buďto horizontálně či vertikálně. Zachoval se i systém zamknutí pohledu kamery na cíli.

the_surge_in_game_screen_pre_e3_2

Největší inovací, která mě příjemně překvapila, je však systém zaměření částí protivníků a následné amputace vybrané partie. Tento prvek zde není jen kvůli krvavému, efektnímu létání končetin volným prostorem, ale má i své hlubší opodstatnění. Líbí se vám obří kladivo, jakým vám sok mává před obličejem? Není nic snazšího než mu useknout ruku a získat vytoužené kladivo i plánek na výrobu končetiny. Stačí poté zajít do zdravotní stanice, sloužící jako místo odpočinku a klidu, rádoby ekvivalent ohníčku v Dark Souls . Zde naleznete, jak přistroj na výrobu zbroje a zbraní, tak také možnost levelovaní vašeho exoskeletu. Do svého brnění totiž můžete instalovat implantáty. Jedny vám například zvedají životy, další vám dodají ochranu proti toxinům. Druhů těchto čipů je nepřeberné množství a je jen na vás jaký si vyberete. Postupně si odemykáte další sloty na tyto čipy a objevujete různé kombinace.

Co se herního designu týče, ten využívá možnosti odemykaní zkratek a cestiček, čímž propojuje jinak rozhlehlé lokace a dává tak pocit většího, uceleného světa. Kontraproduktivní jsou snad jen interiéry. Bývají velmi podobné a občas jsem bloudil jak Alenka v říši divů. Po audiovizuální stránce nemám co vytknout. Občas se objevila nějaká nepříliš detailní textura, ale jinak je na tento dystopický svět radost pohledět. Dále mě potěšila možnost si na Playstationu Pro vybrat mezi dvěma grafickými režimy. První jede tradičně na stabilních 30 FPS. Druhý běží na 60 FPS na úkor vizuální kvality. Zklamán jsem byl z hudebního doprovodu, jenž je velmi strohý a po většinu času je ticho jak v hrobě.

Tím se dostávám na konec mé recenze. I přesto, že v mých očích nedostál The Surge kvalit série od tvůrce Hidetaka Miyazakiho, musím vyzdvihnout co je mi sympatické. Tento počin jde svojí vlastní cestou a nebojí se nových nápadů a svěžích inovací. Zároveň zachovává starý koncept, jak ho známe a máme rádi. Proto bych ho doporučil jak starým veteránům, tak i nováčkům, žánrem Souls akčních RPG nepolíbených.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno