Odpálím to rovnou na začátek. Nejnovější Wolfenstein je ta nejlepší střílečka, kterou jsem za poslední roky hrál. Ano, nebylo jich mnoho, ale způsob, jakým mě ta tato hra chytla, se dá těžko popsat. Celou hru jsem odehrál za pouhý týden, což je u mě úspěch, protože u her moc dlouho nevydržím, a tak je mám na krku klidně i několik měsíců. Zpočátku jsem byl sice krapet skeptický z toho, když jsem zjistil, že hru nevytvářeli chlapci a děvčata z Id Software, nýbrž vývojáři ze studia Machine Games, kteří sídlí ve Švédsku. Nyní už mohu říct, že obavy opravdu nebyly na místě a i přesto, že hru nevytvářeli lidé, kteří sérii dali život, tak jsem si hru opravdu neskonale užil. Pojďme nyní přestoupit k tomu, co mě na hře tak chytlo a proč jsem byl tak spokojen.

V prvé řadě to byla naprosto čirá a obyčejná hratelnost. Možná se divíte, proč mě zrovna uchvátila tahle věc, ale odpověď je v zásadě jednoduchá. V době, kdy se do her cpou pořád nějaké online prvky a HUD je tak neskutečně překombinovaný, tak musím říct, že Wolf byl doslova pastva pro mé hráčské oči. Všechny ty futuristické prvky, které využívá například série Call of Duty, či Titanfall, se mi zkrátka už dávno zajedly a musím naznat, že si skutečně myslím, že je čas na návrat oldschoolových mechanik. Kdo by si to ale před pár lety pomyslel, že? Před cirka deseti lety jsme dostávali pořád hry ze druhé světové války a už jsme volali po změně. No a kde jsme teď? Ano, je to celé ironické, že? To jenom tak, abyste věděli, co se mi na hratelnosti líbilo ze všeho nejvíce. Zkrátka jednoduchá střílečka s obyčejnými prvky.

Wolfenstein je samozřejmě koridorovka, která vás ale zároveň uchvátí kulisami, ve kterých budete bojovat. Troufnu si říct, že po třech létech, co hra vyšla, už jste ji valná většina z Vás hrála, takže si neodpustím drobný spoiler. Po první kapitole, která se odehrává na samotném konci války, alespoň na tom, jaký známe, se hra posune o pár let dopředu a dostaneme realitu světa, kde nacisté válku vyhráli a jejich technologie pokročily takovým způsobem, že doslova změnily chod světa. Je to v zásadě takový teslapunk, ale nikdy se mi nestalo, že by mě lokace nudily. Zkrátka jsou tak pestré, že to v zásadě ani nejde. Vize, kterou Wolf nastolil je opravdu nechutná a z praktik nacistů se mi dělalo opravdu nevolno. Všichni víme, jak nacisté byli zvrácení, ale tady to dosahuje takových výšin, že je to opravdu zážitek. Nesmíme ale zapomínat na to, že se jedná stále o hru. Poslední věc, která se týká hratelnosti a která mi zároveň trošku vadila, je systém vylepšování schopností, který se například objevil i v loňském restartu DOOMA. V zásadě jde o to, že máte čtyři sloupce dovedností, ve kterých si vylepšujete zdraví, munici a nebo některé ze schopností hlavního protagonisty hry. Předtím než si každou dovednost můžete odemknout, musíte splnit požadovanou věc, kterou u popisku dovednosti uvidíte. Dám příklad. Chcete si odemknout větší kapacitu nožů? Musíte vrhacími noži zabít 20 nepřátel. A takhle fungují další schopnosti. Zvýšit si hladinu zdraví? Není problém, jen musíte sesbírat tolik lékarniček, ano, v této hře opravdu fungují lékarničky a je to zatraceně dobře. Drobný autoheal je ale přitomen, ale nejsem si jist, jak je to na nejtežší úroveň, protože jsem hrál na druhou nejtěžší. Abych se vrátil k lékarničkám. Musíte jich sesbírat tolik, aby hladina zdraví poskočila na 200, a tak si schopnost vylepšíte. Je to prosté a prozradím Vám malý trik. Ve hře jsou určité pasáže, ve kterých jdou určité schopnosti nafarmit nejlépe. Zkrátka můžete opakovat jednu pasáž do nekonečna, dokud se Vám to konečně nepovede. Můj problém tkví v tom, že bych se bez těchto schopností hravě obešel, stejně jako v DOOMU, ale to je asi součást dnešních her. To bychom měli hratelnost a teď bych přistoupil k samotnému hodnocení.

Předtím než jsem samotnou recenzi začal psát, jsem měl poměrně jasno. Dám plné hodnocení, ale výše zmíněný problém se schopnostmi, v mých očích ten bod sráží. Pokud ale chcete střílečku, která má naprosto čirou hratelnost a staromilsky kombinuje oldschool hratelnost s tou současnou, tak nemůžete šlápnout vedle.

Hráno na PlayStation 4, žádné technické problémy nebyly zaznamenány.

Hodnocení: 9/10

2 KOMENTÁŘE

  1. Ano, Colossus bude parádní, věřím tomu. Mimochodem, ta hra mě z celé E3 zaujala nejvíc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno