„Otevři ty dveře, rychle. Zpátky vrať se, dokud je čas. Panebože ona je otevřela. Chichi. Hlupačka. Vzdej se, nemáš šanci. Dokážeš to…“

„Ty hlasy v mé hlavě.“

Sonda do lidského šílenství. Tak by se jednou větou mohl dát popsat nový počin od studia Ninja Theory. V kůži hlavní hrdinky Senui se vydáváme do podsvětí ze severské mytologie, za záchranou svého milého Dilliona. Cestu si však musíme proklestit hordou démonu a optických hádanek.

Bohužel naše severská bojovnice trpí psychózou, díky které si nejsme jisti, zda nám jdou po krku opravdový nepřátele či nás jen tahá za nos psychický stav seveřanky. A tak se rozehrává krátký, zhruba šestihodinový zážitek, který však ještě dlouho nedostanu z hlavy. Dokonalé zpracování stavů duševní choroby ve hře zní jako nadlidský úkol. Studiu se to však povedlo. Ať už všudypřítomné hlasy v hlavě, které na vás mluví, křičí, šeptají, tak i vzhled podivností a různých halucinací, to vše je zvládnuto na jedničku. Sami tvůrci nabádají hrát hru se sluchátky, jelikož hra využívá prostorový zvuk a vy si tak můžete užít atmosféru naplno.

Souboje s démony jsou provedeny jednoduše. Máme možnost protivníkům uhýbat nebo dopady čepelí parírovat. Do ofenzívy jsme obdařeni těžkým nebo rychlým slabším útokem. Zdánlivě banální soubojový systém se ale časem pomalu rozrůstá o pár komb. Na vše si hráč však musí přijít sám, protože hra neobsahuje žádný tutoriál ani nezobrazuje HUD. Tato volba vývojářů jen umocňovala samotný herní zážitek.

Ve chvílích kdy se nemydlíme s bandou pekelníku, se hlásí ke slovu průzkum prostředí a puzzly. Hádanky jsou však velmi repetitivně pojaté a já se nemohl zbavit pocitu lehké otrávenosti. Když už jsem po šesté dělal stejnou optickou hádanku, nebylo mi do zpěvu. Povětšinou stačí najít symbol runy v okolí, který můžou symbolizovat spadlé klady nebo třeba jen jejich stín. Brána se otevře a vy můžete směle pokračovat za zábavnější části hry. Souboje ani hádanky nepatří mezi něco extra světoborného. Hra je však na prvním místě o vyprávění originálního příběhu a to tvůrci umí skvěle. Velkou zásluhu na tom má herečka Senui Melina Juergens. Perfektní mimika a herecký výkon dodávají na věrohodnosti zážitku a já seveřance věřil naprosto vše.

Zajímavým stěžejním bodem je taky takzvaná Temnota která otrávila paži naši rekyně a s každým selháním je šance že se rozroste. Ze začátku hry jsme upozornění, že pokud intoxikace dojde fatální míry, povede to ke konci hry a my jsme nuceni hrát ji od začátku. Vědomí tohoto konce jen utvrzovalo můj strach z prohry a já se i proto více snažil.

Při průzkumu nádherných lokací jsem občas narazil na posvátné místa kde jsem měl možnost si poslechnout řadu severských bájí. Tento nepovinný prvek vyprávění mytických pohádek je jen třešničkou na chutném schizofreniím desertu.

Pochválit jsou třeba zvuky a hudební podkres podtrhující tíživou atmosféru. Graficky také není co vytknout. Pohonný motor Unreal Engine 4 ukazuje svoje síly naplno a já měl občas problém poznat i přechod mezi cutscénou a samotnou hrou. Na původní verzi PS4 hra běží krásně plynule a i bugy se Piktské bojovnici vyhnuly obloukem.

Pokud si chcete užít netradiční příběh a zároveň se dozvědět jaký to asi je být tak trošku blázen, neváhejte a Hellblade si určitě pořiďte. Hra však rozhodně není pro každého. Pokud hledáte brutální akční jízdu se zábavnými puzzly, hledejte dál. Já si dobrodružství Senui velmi užil a je to pro mě jeden z nejsilnějších herních zážitku tohoto roku. Za necelých osm set korun jsem dostál intenzivní vrt do mozku člověka trpící duševní poruchou a spoustu emocí navrch. Studiu Ninja Theory se zkrátka povedlo vytvořit na vlastní náklady AAA dílo, mnohdy překonávající i dražší konkurenci. Nebýt opakovaných herních mechanik orazítkoval bych dílo absolutním hodnocením.

Hodnocení: 4/5

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno