Fenomén roku 2017 se dostal těsně před vánocemi do finální verze 1.0 a pokračuje ve spanilé jízdě i v roce 2018. Co všechno nabízí již plná verze tak zvaného PUBG kterou hrají na Steamu najednou i tři miliony hráčů?

Za hrou stojí vývojáři ze studia Bluehole, kteří se původně věnovali mobilním titulům. Jako inspiraci si vzaly mody, které vyvíjel Branden “PlayerUnknown” Green pro DayZ. Odtud poněkud nezvyklý název hry. Předlohou pro samotný nápad posloužil především zajímavý japonský snímek Battle Royale z roku 2000. Hra se vyvíjí ve studiu v Seoulu. Pěkný článek o jejich kancelářích publikoval server Kotaku.

Stejně jako ve filmu je i ve hře cílem hráče přežít. A pokud možno zůstat přeživší jako poslední, čímž se stává vítězem. Začíná se seskokem z letadla a bez vybavení. To si musí najít na zemi po budovách, kde jsou jednotlivé kusy náhodně naspawnovány. Jakmile jsou všichni hráči na zemi začne se postupně hrací zóna zmenšovat do kruhových oblastí. Mimo zóny nejde dlouhodobě přežít. Konstantně hráči ubíhá zdraví a zejména ke konci hry nejde přežít mimo označenou zónu víc než pár sekund. To jest prosím Battle Royale.

Samotný gameplay se hodně liší podle zvoleného modu přímo ve hře. Lze si vybrat mezi pohledem z třetí osoby a pohledem z první osoby. V prvně zmiňovaném lze přepínat i do first person. Hlavním rozdílem je, že se dá dívat z pohledu třetí osoby za roh a nebo za horizont. Takže než půjdete do nebezpečnější oblasti, můžete si zkontrolovat co se děje o pár metrů dál. Velký rozdíl je při hře z první osoby. Kam se chcete podívat, tak přeci jen musíte vystrčit hlavu. Na druhou stranu jsou podmínky pro všechny stejné a podle mých zkušeností dochází mnohem víc ke střetům, protože je jednodušší na sebeomylem narazit a i přestřelky jsou více akční. Ale rozhodně to neznamená, že by hra ze třetí osoby byla horší. Spíš mi přijde díky možnosti rozhlížení je víc opatrná a když vás netlačí čas, tak se dá jít dál celkem na jistotu.

Hra nabízí také možnost kooperativního hraní. Dvojice, a nebo až čtveřice se mohou utkat o vítězství. Hra se opět liší a zejména ve čtveřicích jde o podstatně taktičtější záležitost. Navíc i díky možnosti, že jakmile máte alespoň jednoho parťáka, před smrtí vás nejdříve nepřítel srazí, tzv knockne, na kolena a je vás ještě potřeba dorazit. Po omezenou dobu je tak možné, aby vás mohl spoluhráč postavit znovu na nohy. Přestřelky se tak často prodlužují a mnohdy zaberou i několik minut. Je vždy potřeba najít moment, kdy je lepší se stáhnout a nenechat se příliš zpomalit při postupu do neustále se zmenšující herní plochy.

Já osobně mám nejraději asi dvojice. Dá se dobře taktizovat a zároveň je na začátku hry více akce oproti čtveřicím, kde na další skupinu narazíte většinou až s postpným zmenšováním mapy.

Na hru samotnou se naplivalo hodně špíny a to zejména po spuštění kdy strávila větší část roku 2017 v předběžném přístupu. Postupně se hra zejména po stránce optimalizování dostala do podoby v jaké je dnes a není potřeba ani žádné super nadupané herní sestavy, aby šla hrát v 60 FPS. Takže i na mém starším x51 osazeném i7-3770 a budgetovou GTX 1050 si hru užívám plynulou s vyhlazováním a velkým dohledem. S přechodem na plnou verzi se hra zlepšila po všech stránkách. Nové zvuky stojí rozhodně za pozornost. Do hry také přibyla možnost přelézat překážky a proskakovat okny. Zároveň hra přinesla novou mapu. K původní východoevropské Erangel přibyl i blízkovýchodní Miramar, která se liší zejména většími městy a členitější krajinou.

Hra sice nemá příběh. Hráč si ho ale tvoří sám, při jednotlivých seskocích a odměnou za vyhraný match je vítězoslavný nápis “Winner winner, chicken dinner!” Další odměnou, pomysloným žoldem, jsou coiny. Dostáváte zaplaceno vždy a na jejich množství záleží od zabitých nepřátel a umístění. V menu pak jdou utratit za bedničky s oblečením. V jednom z posledních lednových patchů do hry přibyly dvě nové bedny. Motorkář a odpadlík. Takže není problém vypadat jako štamgast z Modré ústřice. Druhá jmenovaná bedna ale přinesla krapet kontroverze. Dá se otevřít pouze za klíč který vyjde na zhruba 50 korun. Na druhou stranu vás nikdo nenutí bedny otevírat a můžete je prodávat na komunitním Steam trhu a vydělat si tak penízky do peněženky a nakoupit za ně třeba jiné hry. A nebo bedny otevírat a doufat, že padne nějaký pořádný item, který následně prodáte třeba za 300 euro? To už je jen na vás..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno