Mašinky jsou tak vděčné téma pro hry, že na nich snad ani nejde nic zkazit. Nebo snad ano?

Vítejte na území Spojených Států léta páně 1830. Do nové země za atlantickým oceánem proudí jeden přistěhovalec za druhým a současná doprava po kontinentu pomocí dostavníků a lodí přestává dostačovat. Naštěstí je k ruce nejnovější vynález na bázi páry – lokomotiva. Masivní industrializace za pomoci železných ořů může začít! Hra od studia Gaming Minds nás zavede do jedné z nejzajímavějších etap rozvoje železnice. Dostaneme za úkol vybudování železniční sítě v nedotčené krajině dnešních Spojených Států.

Samotná historická kampaň slouží především jako jakýsi rozšířený tutoriál, jak stavět nádraží, koleje a starat se o rozvoj měst. Proč je dobré zásobit města komoditami a jak si počínat s dotírající konkurencí. Zároveň má i příjemný historický podklad a nenásilnou formou vás seznámí s historií Spojených Států dané doby a to až do roku 1910, kdy končí technologický strom. Vaším úkolem bude plnění úkolů na několika mapách, do kterých je území rozdělené. Rozhodně je velká škoda, že se autorům nepodařilo vytvořit jednu obří mapu, která by spojovala východní a západní pobřeží. Samotní vývojáři to vysvětlují technickými limity a asi sehrál roli i fakt, že hra vychází krom PC i na konzolích. Takto si musíte vystačit s jednotlivými sektory, ve kterých se budete o rozvoj starat nezávisle na sobě. Na druhou stranu se musí musí nechat, že jednotlivé mapy jsou velmi věrně zpracovány. Rozdíly mezi západním a východním pobřežím jsou rozeznatelné na první pohled a v každém sektoru kromě věrné kopie skutečného reliéfu najdete i typické přírodní pamětihodnosti. Jednou z nejsilnějších stránek hry je samotná grafika, která má příjemnou westernovou stylizaci, ale zároveň dokáže velmi detailně představit jak přírodu, tak zejména jednotlivé stroje, které jsou vyvedeny do příjemných detailů. Oproti tomu města vypadají hodně genericky. Na druhou stranu se s postupem času a při správném zásobování pěkně po mapě rozrůstají. Když vám pak srze město vede železnice a vystavíte pár možných vylepšení, celkový pohled na něj se zlepší. Hra také nabízí po vzoru českých Mashinek pohled z lokomotivy a umožní se vám pokochat z pěkné grafiky zase z jiné perspektivy.

Herním stylem hra odkazuje na své předchůdce, jakými je například Railroads od Sida Maiera. Stavění kolejí je jednoduché a intuitivní, koleje není potřeba stavět k pevně dané mřížce, jak je tomu například v Open TTD a nebo českých Mashinkách. Spíše bych stavbu kolejí přirovnal k Train Fever. Hra začíná klást základní nároky na výstavbu signálních zařízení, vedlejších kolejí a nutí vás přemýšlet nad plánováním železnice. Je počítat s tím, že se jednotlivé vlaky musí někde vyhnout, na jedné koleji bez signálu vám dvě soupravy nevjedou a podobně. Hra sice dovoluje zapnout režim, ve kterém skrz sebe vlaky můžou projíždět, ale dle mého pak hra tak trochu postrádá smysl. Varianta asi jenom pro menší hráče. A menším dítětem by šla označit i AI v misích kampaně a jednotlivých scénářích. Nevím co stálo za tímto designovým rozhodnutím, ale pravděpodobně se zkrátka nepodařilo umělou inteligenci naučit stavět návěstidla, do kterých vás hra sama dost tlačí. To znamená že zatímco vy se pipláte s každým segmentem, přemýšlíte nad funkčností úseků a logistikou, AI si vesele drandí po jedné koleji mezi městy a vesele vydělává. Dobře, obtížnost není nastavená tak, že by vás postupně na burze oponenti skoupili. Hráč stejně vydělá víc, bude efektivnější a postupně konkurenci skoupí. Pak ale nastává neuvěřitelná otrava v případě převzetí konkurenční společnosti. Protože vy už “podvádět” nesmíte a musíte si celou síť upravit. Upřímně. Jednoduší je to celé vybourat a postavit znovu, nebo nechat dané území ležet ladem. Ostatně na účtu se vám pomalu hromadí dostatek peněz na zlikvidování další konkurence..

Během hraní jsem si pokládal otázku, pro koho je vlastně hra určená. Obsahuje hodně berliček a zjednodušení. Prakticky je velmi snadné jí hrát a neobsahuje větší výzvu. Ať už v organizaci kolejiště, tak i při plnění misí. Jestliže máte doma malého nadšence do vláčků a nebo jste nováčkem v žánru, rozhodně může jít o dobrý vstup na virtuální kolejiště. Pokud jste ovšem zkušenějším inženýrem, podíval bych se asi po alternativách a nebo alespoň počkal na slevičku. S aktuální cenovkou AAA titulu nenabízí nic inovativního oproti předchůdcům.

Hodnocení: 3/5

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno