[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=lmJqrX2HQ_Q&width=800&height=435[/embedyt]

 

Už jsou tady zase ty Vánoce, svátky plné pohody klidu a míru. Nebo stresu, přeplněných nákupních center a prázdných peněženek. Nasát tu správnou atmosféru mnohdy není úplně jednoduché. Ještě že máme ty videohry. Velké tituly vánoční časy maximálně využívají. Platí to především pro takzvané game as service hry, které lákají na tematické záležitosti. Třeba ulice Los Santos v GTA V Online jsou o Vánocích plné sněhu. Hráči mohou alespoň na chvíli vyměnit palné zbraně za sněhové koule, headshoty tedy o svátcích tolik nebolí. Vánoční náladu lze načerpat také třeba v Overwatch, For Honor a řadě dalších her.

Tituly zaměřené spíše na singleplayer na to musí jít trochu jinak. Vznikají třeba tematická DLC, loni se takto v Hitmanovi objevili kriminálníci Marv a Harry, což bylo skvělé pomrknutí na dnes již kultovní snímek Sám doma. Jiné hry využívají tematiku vánočních svátků už v základu. A není jich málo. Vybral jsem proto tituly, jejichž pořízení zaručeně dodá tu správnou náladu i vám. Pojďme tedy nainstalovat vánoční atmosféru.

V kůži teenagera

Začneme pěkně zostra survival horrorem od Supermassive Games. Until Dawn se odehrává několik dní před Štědrým večerem. Parta teenagerů sice na Vánoce docela kašle a spíš hledá příležitost, jak si užít nezávazného sexu. Jako místo setkání si ale vybrali vysokohorskou chatu. Všude kolem se válí tuny sněhu, což samo o sobě zaručeně zabrnká na tu správnou strunu. Zvlášť pokud vám při pohledu z okna sníh chybí.

Prázdný obchoďák

Agenti takzvané divize mají za úkol nastolit rovnováhu poté, co se v New Yorku rozšířil zákeřný virus. Liduprázdné ulice napovídají, že nešlo o běžnou sezónní chřipku. Tady antibiotika asi nezaberou. Virus se rozšířil prostřednictvím bankovek během Černého pátku. Black Friday slevy už tedy rezidenti slavné metropole využít nestihli. Jen na hráče čeká vánoční výzdoba prázdného nákupního centra. Téměř prázdného.

Plný obchoďák

V nákupáku ještě chvíli zůstaneme. Dead Rising 4 nebere vánoční nákupy na lehkou váhu. Nesnadná disciplína se může velmi rychle proměnit v noční můru, v boj o přežití. Davová psychóza umí probudit ty nejnižší pudy, ze zákazníků se mohou vmžiku stát superagresivní potvory, které pro ránu nejdou daleko. Hráč má naštěstí k dispozici celou řadu možností, jak se s nimi efektivně vypořádat. Klid a mír holt musí jít chvíli stranou.

Šílený sněhulák

Pokud se jedná o DLCčka, i tady je hned několik kandidátů. Přídavků do hry Borderlands 2 je asi tolik, jako vánočních dárků pod stromkem toho nejhodnějšího prcka na světě. Za zmínku stojí Mercenary Day, v němž navštívíte město Gingerton. Veřejný pořádek narušuje po krvi lačnící sněhulák z nedalekého golfového klubu. Až ho rozpustíte rozžhaveným olovem, můžete si za odměnu otevřít pár dárečků.

Vyhořelý Santa

Sněhulák z Gingertonu je slabým odvarem proti šílenci z přídavku pro Saints Row 4. Santu na severním pólu vystřídal warlord Clawz. Tenhle vztekloun posílá všem zlobivcům místo hraček zbraně a výbušniny. Je potřeba rychle něco udělat, nebo se město bude hemžit mladými delikventy. Krom samotného Clawze dělá ve městě bordel také zlý perníček. Štěstí že hlavní postava je takový tvrďák, perníčky si běžně přikusuje k odpolední kávě. Na prdel dostane i Clawz a všechno dobře dopadne.

Nový zimní kabát

Pokud máte chuť na něco velkého, mám tu jeden osobní tip. Sychravý podzim v GTA IV lze díky skvělé práci moderů proměnit v zimu. Poměrně komplexní modifikace zásadně změní náladu ve hře. Během projížďky v Liberty City je potřeba dávat pozor, protože auto na zledovatělé vozovce docela dost klouže. Občas se objeví také poctivá chumelenice, sněhové vločky se pomalu rozpíjí na obrazovce. Původně jsem čtvrtý díl nedohrál, s modifikací jsem ale doklepnul příběh Nico Belica až do konce. Troufám si říct, že jde o lepší zážitek, než nabízí originál. Pro fanoušky série je Snow Mod povinností.

Šťastné a veselé

Snad jste něco vybrali. Pokud ne, pomůže strýček Google. Her s vánoční tématikou je habaděj. Pro tento rok je to vše. Budu se těšit zase v lednu. Užijte si svátky, přežijte Silvestra a v dalším roce nechť se vám ve všem dobře daří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno