Vzhledem k letošnímu nástupu další generace konzolí kdekdo očekával, že bude rok 2020 pořádně našlapaný. Herní nadšenci se těšili na veletrh E3 a další podobné akce, kde by šílenství kolem PlayStation 5 a Xbox Series X jistě vyústilo v parádní show. Letošní rok měl být nicméně silný také po stránce chystaných novinek. V první polovině měl vyjít například Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, nyní už bychom také pravděpodobně měli dávno dohrané pokračování cesty Joela a Ellie. A to bych ve výčtu odložených her mohl ještě dlouho pokračovat.

Pár slušných her přeci jen vyšlo, asi by nebylo fér zapřít Doom Eternal nebo třeba nového Oriho. Přeci jen se ale nemůžu ubránit pocitu, že okurková sezóna letos odstartovala o něco dříve. Co s tím? Osobně jsem posledních pár let hrál v podstatě pouze na PS4. Počítač už má problém i s dokumenty ve Wordu, při větší námaze hlasitě řve, čímž dává najevo svůj pokročilý věk. Sice jsem chvíli uvažoval, zda není na čase investovat do nových komponent, vyšlo ale najevo, že bych vlastně mohl rovnou koupit nový stroj. To jsem nakonec skutečně udělal, o počítač ale nešlo.

Xbox One X

Investice do druhé konzole

Za cenu lidové grafické karty jsem tedy pořídil Xbox One X. S digitálním klíčem ke Star Wars Jedi: Fallen Order a měsíčním členstvím v programech Xbox Game Pass a Xbox Live Gold. Nikdy jsem nebyl zarytým fanouškem produktů od Sony, jen mi byly konzole této rodiny vždy o něco milejší. Jako malý kluk jsem vyrůstal s PS1, možná o i to je důvod, proč se mi lépe hraje s DualShockem. Na Xbox ovladač se mi upřímně hodně těžko zvyká, to je ale pouze otázka času. To samé bych mohl říct i o rozhraní, menu je pro mě zatím poměrně chaotické. To jsou však jediné dvě věci, na které si budu muset vypěstovat toleranci.

Když se mluví o exkluzivitách, mluví se především o hrách pod křídly Sony. Také Xbox ale skrývá cenné poklady. Například Forza Horizon nemá v kategorii závodních arkád prakticky žádného konkurenta, na PS4 už vůbec ne. Série Gears of War je také unikátním zážitkem, to samé platí také pro Halo. Mě osobně pak zaujal také praštěný Sunset Overdrive, Ori nebo Quantum Break. Kdyby šlo pouze o těchto pár kousků, asi bych si kvůli nim konzoli nekoupil. Microsoft mě nicméně donutil vytasit platební kartu kvůli něčemu dalšímu.

Již zmíněný program Xbox Game Pass asi netřeba představovat. Za pár kaček se zpřístupní bohatá knihovna her, kde se najdou velké blockbustery, ale také nespočet menších indie záležitostí. Když jsem si dlouhý seznam pročítal, napočítal jsem přes dvacet her, které bych si chtěl minimálně zkusit. A v tom je to kouzlo. Člověk se dostane k titulům, za něž by normálně určitě nezaplatil plnou cenu, možná by si je pořídil ve výrazné slevě, spíš ale ne. Takto může překvapit sám sebe, kupříkladu tím, že se už tři hodiny brodí bahnem za volantem starého náklaďáku ve Spintires: MudRunner, nebo se snaží rozpohybovat vlak v Train Sim World. Objevování nových zážitků s vědomím, že byla ušetřena hromada peněz, to je prostě skvělá věc.

Xbox Game Pass

Jakou mají motivaci ke koupi druhé konzole hráči vlastnící Xbox? Vzhledem k tomu, že se Sony předplatitelským službám stále vyhýbá, půjde patrně právě o exkluzivní tituly. Těch lákavých must play záležitostí je zde hromada. Bohaté série God of War a Uncharted samy o sobě zabaví na dlouhou dobu, dále pak Bloodborne, Horizon Zero Dawn nebo třeba Spider-Man. A mraky dalších. I zde si každý něco vybere.

Další hry se naštěstí dají koupit s výraznou slevou v pravidelných akcích na PlayStation Store. Tedy pokud máte pevné nervy. Oproti obchůdku Microsoftu je totiž neuvěřitelně zasekaný. V obou případech lze také něco vytřískat z předplatného v rámci online služeb.

Krize zažehnána

Takhle na papíře dává koupě druhé konzole větší smysl v případě člověka, který vlastní PS4. Přispívá tomu i skutečnost, že Xbox One bude podporovat i novinky primárně určené pro Xbox Series X. Pokud se tedy spokojíte s nižší kvalitou grafických detailů, máte stále možnost okusit příchod další generace, aniž byste do ní investovali.

Opomenul jsem Nintendo Switch, přestože jsem ho kdysi dávno také vlastnil. Paradoxně jde možná o nejlepší možný nákup k již vlastněné konzoli, ať už se jedná o Xbox One, nebo PlayStation 4. Switch se svým původním repertoárem her na jednu stranu velmi výrazně odlišuje, zároveň ale nabízí širokou škálu portů, takže neurazí ani tradiční hráče. Momentálně ho lze navíc pořídit za pár kaček.

Pro mě osobně je nyní důležité, že se podařilo zažehnat herní krizi. Najednou je zase z čeho vybírat a mám se i na co těšit. Skvělý pocit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno