Když se objeví informace o herní sérii Mafia, jsou v tu ránu všichni hráči v našich končinách na nohou. Aby také ne. Populární značka české kořeny zkrátka nezapře. Trojka už má s původními díly jen pramálo společného, i proto řada fanoušků raději vzpomíná na její předchůdce. Když tedy společnost 2K oznámila, že se dočkáme předělávek všech tří dílů, tepovka všech pamětníků rapidně vystřelila vzhůru.

Stačil k tomu pouze půlminutový teaser, v němž se připomněly hlavní postavy všech tří dílů. Na bližší představení si budeme muset počkat až do příštího úterý, kdy se přesně v 18:00 objeví další detaily. Už nyní ale máme náznaky, co můžeme od vylepšené trilogie čekat.

Dvakrát remaster a k tomu jeden remake

Naštěstí nemusím úplně vařit z vody. Microsoft totiž v rámci svého obchůdku vyzradil podstatné informace. Předně je potřeba říct, že trilogie podle všeho nevyjde vcelku, každý díl bude dostupný zvlášť. Jako první by se měla objevit dvojka, Vito Scaletta se podle Microsoftu přiřítí už 19. května, tedy hned po bližším představení. V tomto případě jde o remaster, jeho úroveň ilustrují dostupné screenshoty. Hra bude obsahovat také všechna DLC.

Titulek Definitive Edition zdobí i třetí díl, i zde lze tedy očekávat, že se Lincoln Clay představí v novém kabátku a se všemi přídavky.

Pokud se ale posuneme k prvnímu dílu, tam už se začínáme bavit o remaku, což jistě dává smysl. Hra z roku 2002 byla od základů přepracována, autoři se postarali o rozšíření příběhu, vyšperkovali také herní mechanismy. Jak ale popisek slibuje, stále by se mělo jednat o Mafii, jakou si všichni dobře pamatujeme. Na jedničku si také budeme muset počkat o něco déle, Microsoft Store hlásí 28. srpna letošního roku.

Nákupem prvního dílu si lze odemknout Tommyho oblek a taxík ve zbylých dvou hrách. Podobný bonus obdrží hráči i za pořízení dvojky, zde jde o Vitovu koženou bundu a speciální auťák.

Hezky česky, nebo ne?

Otázkou jsou platformy, na něž se trilogie chystá. Teaser v závěru poukazuje na PC (Epic Game Store i Steam), PlayStation 4 a Xbox One. Dá se předpokládat, že výčet platí pro všechny díly. Těžko ale soudit, zda zamíří i na příští generaci, kde by eventuelně mohly zazářit ještě více.

Velkou neznámou je také lokalizace. Bylo by hezké, kdybychom se dočkali alespoň českých titulků, tuto variantu by společnost 2K mohla zvážit už jen kvůli českým kořenům mafiánské série. A dabing? V ten už bych asi nedoufal, dá se ale očekávat, že ho nějaký šikula do hry přidá neoficiální cestou.

To bychom tu ale nesměli mít podezřelé vyjádření přímo od Cenegy. Český distributor na Facebooku samozřejmě také přišel s oznámením chystané trilogie, k němuž přihodil odkaz na oficiální stránku hry. Zvláštní je však odpověď na jednu z otázek v komentářích: „Informace ohledně cz dabingu přineseme v úterý”!!! Dáreček a usměvavý smajlík k tomu naznačují, že se zřejmě jedná o pozitivní informace, v opačném případě by si snad Cenega takový komentář odpustila.

Pokud se skutečně dabing objeví, půjde s největší pravděpodobností pouze o druhý díl. Jak už bylo zmíněno výše, v tomto případě jde „pouze” o remaster, základní kostra zůstane stejná, lze na ní tedy celkem bez problémů namontovat i české hlasy. V případě jedničky se objeví rozšíření příběhu, což by znamenalo nutnost vše nadabovat znovu.

Tajemný hangár

První Mafia vznikla v kancelářích Illusion Softworks. I přes malé nedostatky byla velmi dobře přijata, mnozí ji považovali za jednu z nejlepších her z mafiánského prostředí. Illusion Softworks následně získala společnost Take-Two Interactive, která firmu přejmenovala na 2K Czech. To se psal rok 2007. O dva roky později opustil studio Daniel Vávra, následně také zakladatel Petr Vochozka. Po druhé Mafii vznikl v 2K Czech ještě tenisový simulátor Top Spin 4. A zhruba tam historie studia končí.

Neznamená to ale, že by bylo zcela rozpuštěno. Brněnské studio přežilo a bylo spojeno s Hangar 13, menší pobočka je také v Praze. Proto můžeme říct, že se i na trojce podíleli čeští vývojáři. Krom nich patří pod tuto značku také pobočky v Novatu (Kalifornie) a Brightonu.

Mafia III byla pro studio Hangar 13 v podstatě prvotinou. Nedá se úplně říct, že se nové studio předvedlo v tom nejlepším světle. Hned poté se ale podle dostupných informací pustilo do nového projektu, na němž v tichosti pracuje doposud. Zprávy z letošního února naznačovaly, že se jeho odhalení dočkáme velmi brzy. Je však otázkou, zda tím neoznámeným projektem má být právě oznámená Mafia Trilogy, nebo studio pracuje ještě na něčem jiném. Zaměstnanců má víc než dost, nebylo by nic zvláštního, kdyby mělo v produkci více projektů. Samotný remake prvního dílu nicméně sám o sobě dá hodně zabrat. V případě předělávky 18 let staré hry se dá říct, že v podstatě začínají na zelené louce.

Změny

Co je známo, to jsme si řekli. Teď už můžeme jen fantazírovat nad možnými změnami, které vývojáři zapracovali. V čem by mohly být jednotlivé díly lepší? Poslední příspěvek v sérii byl kritizován za repetitivní hratelnost, kvůli níž trpěl celkový dojem ze hry. Zde by přišly vhod malé úpravy.

Druhý díl zase trpěl na trestuhodně prázdné město, kde se vlastně nic moc nedělo, ani se nic moc nedalo dělat. Bylo pouze prázdnou kulisou pro eskapády hlavních protagonistů. Vymyslet nějaké aktivity by zřejmě příliš práce nedalo, pokud se ale bavíme o remasteru, příliš bychom na tuto možnost nespoléhali. Dvojka tedy bude pravděpodobně především hezčí.

Jednička je legenda, na níž bych asi neměnil nic. Jak ale bylo naznačeno výše, remake takto staré hry se dá v podstatě srovnat s vývojem nového titulu. Zde se musí vytvořit úplně vše – modely postav, automobilů, textury, animace, dabing, prostě vše. Bude zajímavé pozorovat, kam až autoři zajdou v nových příběhových odbočkách, o kolik se zvětší velikost hry. A jak výrazně změní celkové vyznění hry. Zavděčit se pamětníkům není jednoduchý úkol, fanoušci případné přešlapy asi jen tak neodpustí.

Předčasné Vánoce

Letošní rok sice nezačal extra dobře, kolekce Mafia Trilogy nicméně vše velmi rychle dohání. Zatímco lepší trojka nám ostrovanům žíly příliš netrhá, druhý díl ve 4K a s oslnivými detaily si necháme líbit. A remake jedničky? Pokud skutečně vyjde koncem srpna, budeme letos slavit Vánoce o něco dříve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno